Suosnivač Microsofta i milijarder Bill Gates predviđa da će umjetna inteligencija transformisati osnovne javne usluge, riješivši hronični nedostatak medicinskih stručnjaka i nastavnika.

Govoreći u podcastu People by WTF, izjavio je da umjetna inteligencija može popuniti ključne nedostatke radne snage na globalnom nivou.

Sve veća medicinska potražnja, sve manje stručnjaka

“AI će doći i obezbijediti medicinski IQ, i nestašica više neće biti“, rekao je Gates. Zemlje poput onih u Africi i Indiji, koje se dugo suočavaju s ovim problemima, mogle bi imati ogromne koristi. Ni Sjedinjene Američke Države nisu izuzete, prenosi N1.

Prema izvještaju Udruženja američkih medicinskih fakulteta iz 2023. godine, do 2036. SAD bi se mogao suočiti s manjkom od čak 86.000 ljekara.

Michael Dill, direktor istraživanja u tom udruženju, rekao je za Business Insider da SAD treba stotine hiljada ljekara kako bi svi građani, uključujući manjine, one bez zdravstvenog osiguranja i stanovnike ruralnih područja, imali pristup istoj zdravstvenoj zaštiti.

Pad broja stručnjaka dolazi u vrijeme kada sve starija populacija ima rastuće zdravstvene potrebe. Stručnjaci su u martu za pomenuti portal rekli da bi ovaj trend mogao izazvati krizu u kvalitetu zdravstvene njege, piše Dnevnik.hr.

Startupi u zdravstvu, kao što su Suki, Tennr i Zephyr AI, razvijaju AI sisteme koji automatizuju zadatke poput vođenja medicinskih bilješki i naplate, što može umanjiti iscrpljenost kod medicinskog osoblja.

Business Insider je u decembru izvijestio da ovi alati također pomažu u identifikaciji pacijenata za nove tretmane. Prema procjenama globalne konsultantske kuće McKinsey & Company, generativna umjetna inteligencija mogla bi povećati produktivnost u zdravstvu i farmaciji za čak 345 milijardi eura.

Učionice bez učitelja?

Savezni podaci iz SAD-a za 2023. godinu pokazuju da je 86 % javnih škola imalo problema s pronalaskom nastavnika. Neke škole u Velikoj Britaniji već eksperimentišu s AI u obrazovanju, poput pilot-projekta u David Game College u Londonu, gdje su studenti koristili alate poput ChatGPT-a u osnovnim predmetima.

Gates napominje da budućnost umjetne inteligencije nije ograničena samo na ljekare i nastavnike. AI, kako kaže, “dolazi i po tvorničke radnike, građevinske ekipe i hotelske čistače” – sve one koji obavljaju fizičke poslove koji zahtijevaju vještinu i vrijeme.
Kakva nas budućnost čeka?

“To ćemo ostvariti”, istakao je Gates. Tehnološke kompanije poput Nvidije već razvijaju robote koji mogu obavljati ove zadatke.

Sve to, smatra Gates, vodi ka svijetu u kojem će vrijeme provedeno na poslu značajno opasti ili će rad izgledati potpuno drugačije nego danas.

“Možete otići u prijevremenu penziju, možete raditi kraće radne sedmice. To će zahtijevati gotovo filozofsko promišljanje o tome kako bi trebalo trošiti vrijeme“, dodao je Gates.

(24SATA.INFO)