“Odlučujući potez odlazećeg američkog predsjednika Joea Bidena predstavlja jedan od najprovokativnijih i najnepromišljenijih koraka njegove administracije, što nosi rizik od katastrofalnih posljedica”, objavio je ruski državni list Rossiyskaya Gazeta.
Ruski zastupnik Leonid Slucki, čelnik prokremaljske Liberalno-demokratske stranke, predvidio je da će odluka “neizbježno dovesti do ozbiljne eskalacije, prijeteći teškim posljedicama”. Ruski senator Vladimir Džabarov nazvao je ovaj potez “nezabilježenim korakom prema trećem svjetskom ratu”, prenosi N1.
Bijes, ali bez iznenađenja
Tabloid Komsomolskaya Pravda, blizak Kremlju, nazvao je odluku “predvidivom eskalacijom”. No, ono što zaista ima težinu jest kako će Vladimir Putin opisati ovaj potez i kako će odgovoriti na njega. Zasad je ostao tih, piše BBC.
Međutim, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je novinarima: “Ako je takva odluka donesena, to znači potpuno novu spiralu napetosti i potpuno novu situaciju u pogledu uključenosti SAD-a u ovaj sukob.” Peskov je optužio Bidenovu administraciju da “dolijeva ulje na vatru i nastavlja raspirivati napetosti oko ovog sukoba”.
Zapad i Rusija: Optužbe s obje strane
Zapadni čelnici tvrde da je Rusija ta koja “dolijeva ulje na vatru” raspoređivanjem sjevernokorejskih vojnika na ratište kako bi se borili uz ruske snage te nastavkom napada na Ukrajinu. Iako predsjednik Putin još nije komentirao, prethodnih je mjeseci bio jasan u svojim porukama Zapadu: “Nemojte uklanjati ograničenja na korištenje dalekometnog oružja i ne dopuštajte Kijevu da napada duboko unutar ruskog teritorija tim projektilima.”
U rujnu je Putin upozorio da bi Moskva takve napade smatrala “izravnim sudjelovanjem” NATO-a u ratu u Ukrajini. “To bi značilo da NATO zemlje ratuju s Rusijom”, dodao je tada.
Mjesec dana kasnije Putin je najavio promjene u ruskoj nuklearnoj doktrini, dokumentu koji definira uvjete pod kojima bi Moskva mogla odlučiti upotrijebiti nuklearno oružje. Mnogi su to shvatili kao suptilnu prijetnju Americi i Europi da ne dopuštaju Ukrajini napade unutar Rusije.
Putinovi mogući potezi
Predviđanje sljedećih koraka Vladimira Putina nikad nije lako. No, već je dao naznake. U lipnju, na sastanku s predstavnicima međunarodnih novinskih agencija, Putin je odgovorio na pitanje o mogućoj reakciji Rusije ako Ukrajina dobije oružje za napade na ruski teritorij. “Prvo ćemo, naravno, poboljšati naše sustave protuzračne obrane i uništavati njihove projektile,” rekao je Putin.
“Drugo, ako netko misli da je moguće isporučivati takvo oružje u ratnu zonu i stvarati probleme za nas, zašto ne bismo mi isporučivali oružje iste klase u regije svijeta gdje će to pogoditi osjetljive ciljeve tih zemalja?” dodao je.
Učinak raketa na rat u Ukrajini
Ipak, dio medijskih reakcija u Rusiji nastoji umanjiti ozbiljnost situacije. “Ruske oružane snage već su presrele ATACMS rakete tijekom napada na obalu Krima”, izjavio je vojni stručnjak za list Izvestia, sugerirajući da bi novoizabrani predsjednik Trump mogao “revidirati” ovu odluku.
Za dva mjeseca Joe Biden napušta dužnost, a Donald Trump preuzima Bijelu kuću. Kremlj je svjestan da je novoizabrani predsjednik Trump bio daleko skeptičniji od Bidena prema vojnoj pomoći Ukrajini. Hoće li to utjecati na kalkulacije Vladimira Putina dok osmišljava ruski odgovor?
(24sata.info)