
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine dr. Denis Bećirović obratio se na svečanoj večeri Parlamentarne skupštine NATO-a povodom obilježavanja 30. godišnjice potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma u Dejtonu, u Nacionalnom muzeju Ratnog zrakoplovstva Sjedinjenih Američkih Država.
Njegovo obraćanje prenosimo u cjelosti:
“Zahvaljujem organizatorima na pozivu i prilici da se obratim povodom obilježavanja trideset godina od potpisivanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini (Dejtonski mirovni sporazum).
U ime građana Bosne i Hercegovine, izražavam zahvalnost državama članicama NATO-a za konkretnu pomoć, podršku i višedecenijsko prijateljstvo.
Nakon disolucije bivše Jugoslavije, Bosna i Hercegovina je 1992. obnovila svoju nezavisnost i postala punopravna članica Ujedinjenih nacija. Tokom brutalne agresije od 1992. do 1995. Republika Bosna i Hercegovina je bila jedini subjekt međunarodnog prava.
Nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet naše države potvrđeni su i Dejtonskim mirovnim sporazumom 1995. godine. Od završetka agresije do danas, Bosna i Hercegovina je ostvarila značajan napredak.
Danas se Bosna i Hercegovina nalazi pred vratima EU i NATO-a. To su strateški vanjskopolitički ciljevi, koje su jednoglasno usvojili državni organi Bosne i Hercegovine.
Nažalost, trenutna implementacija Dejtonskog mirovnog sporazuma nije uklonila prijetnju velikodržavnih projekata i separatističkih težnji usmjerenih na teritorijalnu, političku, ekonomsku i kulturnu podjelu Bosne i Hercegovine.
Dame i gospodo, rukovodstvo bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) ne poštuje Dejtonski mirovni sporazum. Paradoks je da destruktivno antidejtonsko djelovanje doživljava svoj vrhunac upravo u vrijeme obilježavanja 30. godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma. Rukovodstvo entiteta RS, podržano od strane Moskve i Beograda, pokrenulo je brutalni napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine krajem februara ove godine.
Taj napad na temeljne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma još traje i predstavlja ozbiljnu prijetnju miru i stabilnosti. Trenutni problem u Bosni i Hercegovini je primarno sigurnosne prirode. Dejtonski mirovni sporazum nam je donio mir i hvala vam na tome.
Pomozite nam da odbranimo vaše naslijeđe i ne dozvolimo da Rusija na Zapadnom Balkanu otvori drugi front. Sigurnosna kriza u Bosni i Hercegovini nije lokalni problem. Ona je rezultat agresivnog djelovanja Moskve putem njihovih proksija u entitetu Republika Srpska.
Dame i gospodo, na kraju obraćanja želim podvući da Bosna i Hercegovina bez promjene ustavnih rješenja ne može računati na dugoročniju stabilizaciju i brži razvoj.
U budućem procesu ustavne transformacije Bosne i Hercegovine trebalo bi imati u vidu sljedeća načela:
Našoj državi je potrebna sveobuhvatna demokratska reforma cjelokupnog državnog, društvenog i ekonomskog uređenja, s ciljem da osnovni politički subjekt bude pojedinac kao slobodan građanin.
Ustav BiH treba da se temelji na principima građanske demokratije, sa obaveznim poštivanjem multietničkog karaktera države.
Prioritet svih državnih organa Bosne i Hercegovine mora biti implementacija presuda Evropskog suda za ljudska prava.
Na kraju, neophodno je oštro se suprotstaviti svakoj etničkoj federalizaciji Bosne i Hercegovine, kao i dodatnim etničkim podjelama.
Naša vizija je Bosna i Hercegovina kao jedna, jedinstvena, demokratska i pravna država, članica evroatlantske porodice zemalja”, poručio je on, pišu Vijesti.
(24sata.info)