Delfini - Reuters

Stručnjaci za zaštitu morskog života, uključujući veterinare, stigli su na mjesto događaja u srijedu ujutro i potvrdili da je 90 jedinki još uvijek živo.

Shelley Graham, incidentna kontrolorka u Tasmanijskom zavodu za parkove i divlje životinje, izjavila je u srijedu poslijepodne da pokušaji vraćanja dva delfina u more ranije tog dana nisu uspjeli.

“Sigurnost životinja i našeg osoblja je prioritet u ovom poduhvatu”, rekla je Graham. “Nakon stručne veterinarske procjene, odlučili smo da je eutanazija neophodna iz razloga dobrobiti životinja”.

Zamjenik incidentnog kontrolora, Kris Carlyon, naglasio je da se “eutanazija životinja ove veličine provodi vatrenim oružjem”.

“To je teška situacija, ali kada znamo da je to najbolji ishod za dobrobit životinja, svakako ćemo obaviti taj zadatak što brže i humanije moguće”. dodao je Carlyon.
Vlasti su prvi put obaviještene o nasukavanju u utorak navečer.

“Slučajevi masovnih nasukavanja zivotinja obično uključuju pilot kitove. Međutim, ovo su lažne orke i ovo je prvo veliko masovno nasukavanje ove vrste kod nas u posljednjih 50 godina”, izjavio je Brendon Clark, službenik za komunikaciju u Tasmanijskom zavodu za parkove i divlje životinje, na konferenciji za novinare u Hobartu u srijedu ujutro.

“Početne procjene ukazuju da će vraćanje delfina u more biti izuzetno teško zbog nepristupačnosti lokacije, stanja okeana i izazova transporta specijalizirane opreme do ove udaljene oblasti”, dodao je Clark.

“Imamo dužinu od otprilike 200 metara plimnih i olujnih valova, pa bi pokušaj vraćanja životinja direktno u more bio izuzetno težak”, rekao je Clark, ističući da bi to predstavljalo rizik i za spasioce, prenosi N1.

“U ovoj fazi ne znamo zašto su se ove životinje nasukale”, dodao je, napominjući da izviđanje helikopterom nije otkrilo prisustvo drugih životinja na plažama unutar 10 kilometara od mjesta nasukavanja.

Vlasti su također naglasile da je na zapadnoj obali Tasmanije aktivan šumski požar i apelovale na građane da izbjegavaju područje nasukavanja.

“Sve vrste kitova su zaštićene, čak i nakon smrti, i zabranjeno je ometati ili dirati njihova tijela”, saopćilo je tasmanijsko Ministarstvo okoliša.

Odgovori vlasti na nasukavanje životinja vode se prema “priručniku za incidente s kitovima”, koji je revidiran nakon najgoreg masovnog nasukavanja kitova u Australiji 2020. godine, kada se više od 450 bjelogrlih delfina nasukalo u luci Macquarie na zapadnoj obali Tasmanije.

Još dva masovna nasukavanja dogodila su se i u tasmanijskim vodama u septembru 2022.

Clark je podsjetio da je posljednje masovno nasukavanje lažnih orki zabilježeno u junu 1974. godine na plaži Black River, u blizini Stanleyja, također na sjeverozapadnoj obali Tasmanije. Tada je bilo zahvaćeno jato od 160 do 170 životinja.

Lažna orka, uprkos svom nazivu, pripada porodici delfina i izrazito je društvena vrsta. Ove životinje, koje mogu narasti do šest metara dužine, formiraju velika jata, što ih čini podložnim masovnim nasukavanjima.

Clark je naveo da lažne orke mogu težiti između 500 kilograma i tri tone, prenosi Guardian.

(24sata.info)