Nogometaši Arsenala pobijedili su Chelsea u londonskom derbiju 15. kola Premiershipa na svom terenu rezultatom 3:1. Topnici su tako prekinuli niz od sedam mečeva bez trijumfa u prvenstvu, dok su Plavi izgubili treću utakmicu zaredom na strani.

Ekipa Mikela Arteta prikazala je dobru igru u duelu sa velikim rivalom. Umiješno je koristila svoje šanse i izuzetno slabu partiju tima Franka Lamparda, koji je konkretnije zaigrao tek u finišu, te upisala praktično rutinsku pobjedu.

Strijelci su bili Alexandre Lacazette u 34. minutu iz jedanesterca, Granit Xhaka u 44. maestralnim šutem iz slobodnog udarca i Bukayo Saka. Izuzetno zanimljiv bio je gol mladog Engleza. Sa ivice šesnaesterca je poslao nešto između šuta i centaršuta, a lopta je na kraju završila u gornjem desnom uglu i od stative se odbila u mrežu.

Na drugoj strani, jedini gol dao je Tammy Abraham u 87. minutu na asistenciju Calluma Hudson-Odoija. U nadoknadi vremena Jorginho je mogao dodatno ublažiti poraz, ali je njegov jedanesterac zaustavio njemački vratar Bernd Leno.

Domaći sastav je prethodno imao još nekoliko šansi da ubjedljivije slavi. Ipak, njih su propuštali Smith Rowe, Martinelli, Lacazette i Elneny, koji je zatresao prečku.

Sead Kolašinac nije bio u konkurenciji za današnju utakmicu.

Arsenal sa 17 bodova zauzima 14. mjesto. U narednoj rundi, 29. decembra, gostuje Brightonu.

Chelsea je šesti sa 25 poena, a 28. decembra dočekuje Aston Villu.