U Sjedinjenim Državama Tesla ima više slobode i može svojim kupcima ponuditi verziju Full Self-Drive sistema, poznatu kao FSD.
Ipak, ovaj sistem, koji može obaviti skoro sve zadatke, nije autonomna vožnja. Razlog je jednostavan: vozač je jedini odgovoran za eventualnu nesreću i mora stalno paziti na ono što se dešava oko njega.
Znajući to, razumljivo je zašto NHTSA, američka agencija koja nadgleda bezbjednost na putevima, ne odobrava način na koji Tesla komunicira u vezi sa FSD-om.
U pismu objavljenom 8. novembra, ali poslatom još u maju 2024, NHTSA traži od Tesle da prestane davati ljudima utisak da je FSD potpuno autonomna vožnja koja ne zahtjeva nadzor.
U pismu stoji:
“Dana 11. aprila 2024, Tesla je ponovo podijelio vijest od 10. aprila 2024. o osobi (@MAXPAULFRANKLIN) koja je odlučila da koristi funkciju Full Self-Drive kako bi se vozila 13 milja (oko 21 km) do hitne pomoći tokom srčanog udara, ubrzo nakon što je besplatna probna verzija postala sistema dostupna 1. aprila. U Teslinom postu (1,6 miliona pregleda) se navodi: FSD V12 je pomogao vlasniku da stigne do bolnice kada mu je bila potrebna hitna medicinska pomoć”.
NHTSA se pita koliko je pametno reklamirati ovakve slučajeve, jer kakva je sposobnost osobe sa srčanim udarom da u slučajnu potrebe koriguje FSD?
“Ovaj sistem se prikazuje kao svemoguć, i mnogi vozači bi ga mogli shvatiti kao sistem za autonomnu vožnju”.
NHTSA je takođe primijetila da Tesla na svom X profilu objavljuje slične primjere u kojima vozači prepuštaju kontrolu FSD-u u situacijama kada su, na primjer, pod uticajem alkohola, prenosi b92.
(24sata.info)