Skoro tri mjeseca 14 bh. državljana i njihovih srodnika čeka evakuaciju iz Pojasa Gaze.

Nalaze se u blizini graničnog prelaza Rafah. Izrael je, u trenutku kada je odobrio prelazak graničnog prelaza za više od 30 bh. državljana i njihovih srodnika, odbio dati dozvolu za 12 osoba koje imaju veze sa Bosnom i Hercegovinom.

”Nikakvih pomaka nažalost nema jer se situacija na terenu zakomplikovala i Izrael je očito pooštrio svoja pravila ili svoje pravo da nekoga pusti ili ne pusti. Ne odobrava se izlazak ni za djecu ni za žene. To nam sve otežava. Imali smo sastanak da probamo uraditi nešto vanredno. Vidjet ćemo rezultate, očekujem da se nešto dogodi. Ali da je situacija teža nego prije to je sasvim sigurno”, objašnjava Semir Halilović, ambasador BiH u Kataru.

Među neevakuiranim bh. državljanima najviše je djece i žena.

”Nema ništa sporno kada su oni u pitanju. Međutim, evo… pokušavamo da to riješimo i da ih evakuiramo do Kaira. Pregovaram sa Katarom da to ponovno ide tim putem. I nadam se da će tako biti čim pređu granicu. Njih brine evakuacija preko prelaza Rafah, kao i iz Kaira prema Sarajevu jer su čuli da je tu bilo problema, da ima opstrukcija. Zadnji put smo se čuli prije dva dana, bilo je sve uredu. Kada imaju internet jave se, pošalju video. Nalaze se uz samu granicu Rafah i tu se bombarduje. Kada su mi slali video materijale vidio sam bombardovanje, kuća jednog bh. državljana je bombardovana. Također, izraelska vojska je krenula u kopnenu operaciju kod Rafah prelaza da presječe taj dio. Tako evakuacija postaje sve složenija i generalno situacija je takva da je moguće da se dogodi sve u najgorem scenariju i sve u najboljem. To su vrlo tanke niti i sve je moguće bukvalno iz sata u sat’‘, rekao je za N1 ambasador Halilović.

Taj proces iza sebe je ostavilo 37 bh. državljana i njihovih srodnika koji su u Sarajevo stigli 20. novembra. Većina njih nalazi se u kampu Salakovac.

 

(24sata.info / N1)