“Kada supruga sadašnjeg federalnog ministra dobije unosan ugovor od vladine kompanije, to otvara ozbiljna pitanja o sukobu interesa. Postojeći Zakon o sprječavanju sukoba interesa FBiH izričito zabranjuje tvrtkama koje vode državni dužnosnici ili njihovi bliski srodnici, uključujući i supružnike, primanje više od 5.000 KM godišnje od bilo kojeg nivoa vlasti. Međutim, provedba je bitna”, poručuje su u saopštenju ambasade, prenosi N1.
Nažalost, podsjećaju, “izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju sukoba interesa na državnom nivou iz 2013. godine ukinuta je provedba zakona Federacije na državnom nivou”, a u “Zakonu o sprječavanju sukoba interesa FBiH nedostaju odredbe kojima se uspostavlja vlastito neovisno institucionalno tijelo koje bi bilo odgovorno za odlučivanje kada se ponašanje kvalificira kao sukob interesa”.
“Vlada FBiH više od deset godina nije uspjela izmijeniti zakon kako bi on ispunio svoju svrhu sprječavanja sukoba interesa i provođenja mjera prinude. Ovaj neuspjeh leži isključivo na prošloj Vladi FBiH, uključujući sadašnju opoziciju, kao i sadašnjoj Vladi FBiH. Nečuveno je da je Vlada FBiH – i prethodna i sadašnja vlada – ili namjerno odbila ili na neki drugi način propustila izmijeniti ili usvojiti djelotvoran i provediv zakon o sukobu interesa, koji omogućava nastavak nekontroliranog sukoba interesa”, saopšteno je iz ambasade.
Federalne vlasti pozivaju da “bez odlaganja” poduzmu korake da se usvoje Zakon o sprječavanju sukoba interesa FBiH u skladu s međunarodnim standardima koji sprječava pojavu ovakvih situacija i uspostavlja mehanizam za odgovornost onih koji se bave korupcijom.
“Neuspjeh da se to učini lišava građane BiH mogućnosti da se natječu na poštenoj osnovi, legitimizira korupciju i uskraćuje stanovnicima FBiH fer državne usluge. Što se tiče sudjelovanja Condora u ugovoru o zaštiti koji je dodijeljen Elektroprivredi, etično i ispravno bilo bi da se ta kompanija povuče”, dodaje se u saopštenju.
(24sata.info)