
Prema dužini trajanja, nesanica može biti prolazna, kada traje do sedam dana, a kao posljedica može biti putovanja sa promjenom vremenskih zona, promjene ležaja, prisustva buke. Kratkotrajna nesanica pak može da traje od jedne do tri sedmice kao posljedica stresne situacije, gubitka dragih osoba, preispitivanje sopstvenih grešaka, zabrinutosti budućim događajima, prisjećanje na neprijatne događaje. Postoji i hronična nesanica, kada osoba ima problem duže od mjesec dana koje su najčešće udružene sa hroničnim bolestima, mentalnim poremećajima, hroničnim bolom itd.
Uzroci mogu biti razni, od prisustva bolesti (depresija, dijabetes, arthritis, hroničan bol, astma i dr), primjene lijekova za depresiju, lijekova za bolesti srca (propranlol, amiodaron), česte promjene radnih smjena, dug boravak ispred računara u popodnevnim časovima, kao i upotreba kofeina, nikotina i energetskih pića pred spavanje. Problem sa nesanicom se može javiti i tokom trudnoće i u menopauzi.
“Liječenje nesanice može uključivati različite pristupe, u zavisnosti od uzroka i trajanja problema. Farmaceuti u apotekama za lakše oblike nesanice savjetuju mjere koje podrazumijevaju razvijanje navike spavanja u tačno vrijeme i tačno vrijeme buđenja, ostvarivanje uslova za kvalitetan san od izbora ležaja do temperature prostorije gdje se spava, izbjegavanja korišćenja telefona i digitalnih uređaja pred spavanje i upotrebu biljnih lijekova za nesanicu bez recepta“, objašnjava spec. Emilija Trbović, magistra farmacije u Farmaceutskoj komori Srbije.
Suplementacija kao pomoć kod nesanice
Od suplemenata u apoteci koji se preporučuju za nesanicu izdvajaju se magnezijum i melatonin.
“Melatonin je hormon koji se luči noću i pomaže našem organizmu da lakše utone u san. Kod starijih osoba proizvodnja melatonina može biti smanjena i to uzrokuje da osoba teško zaspi i često se budi u toku noći. Doza melatonina od 2mg u vidu tablete ili spreja tridesetak minuta prije spavanje može skratiti vrijeme uspavljivanja. Kod starijih osoba koje koriste varfarin treba imati oprez pri upotrebi melatonina. Dnevna doza magnezijuma koja se preporučuje za odrasle je od 300 do 500 miligrama”, savjetuje Trbović.
Kako riješiti problem sa nesanicom
Ako nesanica traje duže vrijeme, ljekar može propisati lijekove koji se nazivaju hipnotici i koji utiču na dužinu spavanja i skraćuju vrijeme da se utone u san.
“Ovi lijekovi pored svojih prednosti imaju i mane jer se mogu koristit ograničeni vremenski period. Duža upotreba može dovesti do zavisnosti i pojave ponovne nesanice, odnosno pogoršanja simptoma nesanice. Farmaceuti savjetnici za novouvedeni lijek za ovu grupu lijekova uvijek daju dodatna pojašnjenja za upotrebu kako bi se iskoristio maksimalni potencijal koji imaju u liječenju. Terapija nesanice biljnim lijekovima je popularna i od biljnih preparata i čajeva mogu pomoći čajevi na bazi kamilice i biljni preparati na bazi hmelja, valerijane, matičnjaka i pasiflore. Kamilica se tradicionalno koristi za smanjenje napetosti mišića, poboljšanje varenja i smanjenje anksioznosti. Valerijana može da smanji anksioznost i vrijeme potrebno da se zaspi, i tako obezbjeđuje kvalitetan i duži san. Biljne lijekove koji sadrže valerijanu treba uzimati sat vremena prije spavanja. Upotreba tokom trudnoće i dojenja se ne preporučuje kao i konzumacija alkohola i sredstava za smirenje tokom primjene. Obavljanje preciznih poslova kao što je vožnja automobile se takođe ne preporučuje“, ističe Trbović.
Ona dodaje, da se biljni lijekovi mogu koristiti dvije do četiri nedjelje u kontinuitetu i ako nakon ovog perioda i uz mjere kao što su odlazak na spavanje na vrijeme, izbjegavanje digitalnih uređaja u krevetu nema rezultata, poželjno je konsultovati se sa ljekarom, piše Lepa i srećna.
(24sata.info)