Ne stišava se bura zbog istrage više policijskih agencija u BiH u vezi s procesuiranjem onih koji su imali veze s Edinom Gačaninom, odnosno vođom narkokartela „Tito i Dino“.

Nakon spektakularnog privođenja 23 osobe koje je Tužilaštvo BiH dovelo u vezu sa Edinom Gačaninom, uslijedilo je puštanje osumnjičenih što je izazvalo određene nedoumice u javnosti.

Međutim, istraga u ovom predmetu se nastavlja a, kako saznaje mostar.live ona se odvija u više  pravaca od kojih su neki posebno zanimljivi mostarskoj javnosti.

Naime, prema našim informacijama, istragom je obuhvaćena i kompanija Monetize AD, odnosno njeni vlasnici, inače pompezno najavljivani investitori obnove Razvitka zbog čijeg je interesa za obnovu ovog objekta Grad Mostar čak promijenio i Regulacioni plan ovog dijela Grada.

Istražuju se, kako saznajemo,  njihove poslovne transakcije i eventualne veze sa Edinom Gačaninom i njemu bliskim osobama i kompanijama. Indikativno je da zaštitarske poslove (ma šta to značilo) za Monetize AD obavlja nedavno hapšeni Ibro Miladin.

Također je zanimljivo da je pravni zastupnik ove firme Mirsad Crnovršanin koji je istovremeno zastupao i Mustafu Selmanovića komanira Specijalne jedinice FUP-a koji je također privođen u ovoj akciji.

Poslovne relacije Gordana Memije, “prve violine” ove istrage, se “češljaju” detaljno, kao i osoba koje su sa njim povezane rodbinski i prijateljski.

Istražiteljima je zanimljiv i Jasmin Memeti, vlasnik kultne čevabdžinice “Željo” i zet ultrabogatog vlasnika Hercegovinalijeka, Šemsudina Hasića.

Memeti je zajedno sa Gordanom Memijom, Ibrom Miladinom i Mustafom Mehićevićem 14. septembra 2016. godine preko GP Ivanica ušao u Hrvatsku a Tužilaštvo smatra da je to putovanje direktno povezano sa Edinom Gačaninom i njegovim boravkom u Hrvatskoj.

Osim gore navedenih, istražitelji provjeravaju sve finansijske transakcije u koje je uključeno više drugih osoba zanimljivih istrazi a koje se mogu dovesti u vezu sa pranjem novca, od kupoprodaje nekretnina na području Sarajeva, kupoprodaje skupocjenih vozila “Ferrari” do osnivanja obrta i preduzeća koja su služila za ubacivanje sumnjivog novca u legalne tokove.

Kako saznaje mostar.live neke od ovih sumnjivih transakcija i ranije su bile pod lupom istražnih organa ali su dobile “zeleno svjetlo”. Zbog toga se sada ispituje i ko je i pod kojim okolnostima potvrdio ispravnost tih transakcija i zašto tada nisu zaustavljene.

Dokle će istražni organi stići i šta će sve uspjeti dokazati, ostaje da se vidi.

 

 

(24sata.info)