Novo otkriće utire put za prevenciju i ranu dijagnostiku demencije kroz inovativni spoj vještačke inteligencije i modernih medicinskih tehnologija.

Otkako su korejski istraživači razvili tehnologiju temeljenu na Ai koja može analizirati glas i govor starijih osoba, tamošnji Institut za istraživanje elektronike i telekomunikacija (ETRI) testira načine predviđanja očekivane degeneracije moždanih funkcija i bolesti povezanih s mozgom poput blagih kognitivnih oštećenja ili demencije. A sve to analizom kognitivnih, jezičnih i motoričkih vještina iz njihovih svakodnevnih razgovora.

Odjel za istraživanje integrisane inteligencije ETRI-ja već intenzivno radi na razvoju digitalne terapije koja se temelji na AI tehnologiji i multimodalnim tehnologijama temeljenim na glasu i tekstu.

Njihovo pionirsko istraživanje predviđanja demencije, prvo koje kombinuje velike jezične modele i postojeću tehnologiju analize glasa, postiglo je rekordnu izvedbu od 87,3 % na ADReSSo Challenge Datasetu, referentnom skupu podataka o spontanom govoru. Potom su uspješno implementirali i Visual Language Model (VLM) tehnologiju s kojom su dodatno poboljšali vlastiti rekord u istom ADReSSo izazovu.

Na temelju rezultata studije izradili su i aplikaciju za tablet koja može predvidjeti visokorizične grupe sa blagim kognitivnim oštećenjem putem unosa govornih iskaza usredsređenih na dnevne razgovore. Zahvaljujući velikoj bazi uzoraka glasova i govora te multimodalnoj AI tehnologiji riješili su i poteškoće u procesu analize koje nastaju zbog netočnog izgovora i govora na dijalektima.

Korejsko rješenje trebalo bi, kažu, omogućiti bolje otkrivanje osoba iz rizičnih grupa, a pravovremena intervencija mogla bi usporiti napredovanje neželjenih stanja i razvoj demencije s kojima se suočava sve veći broj pripadnika starijih generacija, piše Bug.hr.

(24sata.info)