
Europska unija razmatra mogućnost zabrane upotrebe etanola kao aktivne supstance u biocidnim proizvodima, uključujući sredstva za dezinfekciju ruku, zbog rastućih sumnji da bi mogao povećati rizik od raka, objavio je u utorak Financial Times.
Prema izvještaju, interna preporuka od 10. oktobra, koju je izradila jedna od radnih grupa Europske agencije za hemikalije (ECHA), klasifikovala je etanol kao toksičnu supstancu koja može povećati rizik od karcinoma i komplikacija u trudnoći, te preporučila njegovo postepeno isključivanje iz sredstava za čišćenje i druge biocidne proizvode, prenosi n1.
Komitet za biocidne proizvode ECHA-e planira razmatrati ovo pitanje na sjednici zakazanoj između 25. i 28. novembra.
U odgovoru za agenciju Reuters, ECHA je navela da je trenutno u fazi procjene etanola za biocidnu upotrebu i da će, ukoliko ekspertski komitet zaključi da etanol može izazvati rak ili štetno djelovati na reproduktivno zdravlje, preporučiti njegovu zamjenu drugim supstancama. Dodali su, međutim, da je proces procjene još u toku i da konačni zaključci još nisu doneseni.
Konačnu odluku o eventualnoj zabrani upotrebe etanola donijet će Evropska komisija, nakon što dobije naučno mišljenje ECHA-inog komiteta.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i dalje klasificira etanol i izopropanol kao sigurne za upotrebu u higijeni ruku, navodi se u izvještaju.
(24sata.info)