Rukskak - pixabay / ilustracija

Našao ruksak pun novca i vratio ga bez razmišljanja – ostavio ga u pekari i nestao.

U vremenu kada su vijesti o prevarama i krađama gotovo svakodnevnica, priča iz Minhena vraća vjeru u ljudsku čestitost i poštenje, piše Crna-Hronika.

Naime, Mostara Almin Delić, koji je prošle sedmice boravio u Minhenu, postao je primjer nesebičnog i moralnog postupka koji je dirnuo mnoge.

Kako je ispričao, ušao je u jednu od lokalnih pekara kako bi nešto pojeo. Ispred objekta, gdje su bili postavljeni stolovi i stolice, sjeo je da pojede svoj obrok.

U prvi mah nije ni primijetio da je preko puta njega, na stolici, ostavljen crni ruksak bez ikakvog nadzora.

“Pomislio sam da je neko samo nakratko ušao unutra i ostavio ga. Nisam previše razmišljao, samo sam nastavio jesti”, navodi on.

Međutim, nakon desetak minuta, niko se nije pojavio. Tada je odlučio da pogleda o čemu se radi. Kada je otvorio ruksak, bio je šokiran prizorom: unutra su bili velika količina novca, laptop i dva mobitela.

Umjesto da iskoristi situaciju, postupio je krajnje odgovorno i ljudski. Uzeo je ruksak, ušao u pekaru i predao ga osoblju.

“Rekao sam im: ‘Evo, neko je zaboravio ruksak. Unutra su euro, laptop i mobiteli. Ako se pojavi vlasnik – molim vas, vratite mu.’ I samo sam otišao”, ispričao je.

Nije ostavio svoje ime, nije tražio zahvalnost – samo je uradio ono što smatra ispravnim.

(24sata.info)