
New York Times se pozivao na dva visoka izraelska vojna dužnosnika i još dva Izraelca uključena u slučaj.
Izvori, koji su govorili pod uvjetom anonimnosti, kažu da je UN-ov sistem za distribuciju pomoći bio najpouzdanija i najučinkovitija metoda distribucije pomoći, dok bi Hamas navodno krao od manjih organizacija koje su davale pomoć.
Izvještaj dolazi nakon što je Reuters u petak objavio da interna analiza američke vlade nije pronašla dokaze da se dešavala masovna krađa humanitarne pomoći u Pojasu Gaze.
Analizu, koja prethodno nije objavljena, proveo je ured unutar Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), a završena je krajem juna.
Ispitano je 156 slučajeva krađe ili gubitka zaliha koje finansiraju SAD, a koje su prijavile američke partnerske organizacije za pomoć između oktobra 2023. godine i ovog maja.
Utvrđeno je da “nema izvještaja u kojima se tvrdi da je Hamas” imao koristi od zaliha koje finansiraju SAD, prema prezentaciji nalaza koju je vidjela novinska agencija Reuters.
Izrael je ove izgovore koristio kako bi zabranio i otežao isporuku humanitarne pomoći na teritoriji na kojoj već sada vlada glad i djeca umiru zbog pothranjenosti. Izrael i SAD su formirale GHF na čijim je lokacijama do sada ubijeno oko 1.000 Palestinaca, a neki plaćenici su progovorili o namjernom pucanju i ubijanju ljudi koji traže pomoć.
(24sata.info)