Gotovo svaka treća osoba u Gazi danima ne dolazi do hrane, upozorava Svjetski program za hranu (WFP) Ujedinjenih naroda, dok se situacija na terenu i dalje dramatično pogoršava, pišu vijesti.

“Pothranjenost rapidno raste, a 90.000 žena i djece hitno treba liječenje,” saopćio je WFP za agenciju AFP.

Ministarstvo zdravstva u Gazi, objavilo je da je danas još devet osoba umrlo od pothranjenosti, čime je broj smrtnih slučajeva od gladi od početka rata porastao na 122.

Izrael, koji nadzire ulaz svih potrepština u Gazu, tvrdi da ne sprječava dopremu pomoći i za pothranjenost okrivljuje Hamas.

Jedan izraelski sigurnosni zvaničnik rekao je u petak da bi u narednim danima mogli dopustiti zračno bacanje pomoći, što humanitarne organizacije inače smatraju neučinkovitom metodom.

Dok su mediji saopćili da bi Ujedinjeni Arapski Emirati i Jordan mogli učestvovati u toj operaciji, visoki jordanski zvaničnik rekao je za BBC da njihova vojska još nije dobila izraelsko odobrenje.

UN je potez zračnog bacanja pomoći nazvao “skretanjem pažnje s nečinjenja” izraelske vlade.

Zbog pogoršanja humanitarnih uslova u Gazi, Njemačka, Francuska i Velika Britanija u petak su pozvale Izrael da “odmah ukine ograničenja za dopremu pomoći”.

“Svjedočimo humanitarnoj katastrofi koja mora odmah prestati,” navodi se u zajedničkoj izjavi. Dodaje se i da Izrael mora “poštivati svoje obaveze prema međunarodnom humanitarnom pravu”.

“Uskraćivanje osnovne humanitarne pomoći civilnom stanovništvu je neprihvatljivo,” stoji u izjavi.

Glavni sekretar UN-a António Guterres izrazio je ogorčenje globalnom šutnjom. “Ne mogu objasniti nivo ravnodušnosti i nečinjenja koju vidimo kod previše aktera međunarodne zajednice – nedostatak saosjećanja, istine, čovječnosti,” rekao je.

Govoreći na skupštini Amnesty Internationala, Guterres je rekao da je više od 1.000 Palestinaca ubijeno dok su pokušavali doći do hrane od 27. maja, kad je počela distribucija pomoći putem američko-izraelske inicijative Gaza Humanitarian Foundation (GHF), paralelno s UN-ovim sistemom.

Bivši američki vojni ugovarač koji je radio za GHF u maju i junu izjavio je za BBC da je “bez sumnje… svjedočio ratnim zločinima” u tom razdoblju.

Anthony Aguilar rekao je da je vidio kako izraelska vojska i američki ugovarači koriste bojevo naoružanje, topništvo, minobacače i tenkovsku vatru na civile koji su se okupljali na mjestima za podjelu hrane.

“Kroz cijelu svoju karijeru nisam vidio toliki nivo brutalnosti i upotrebu neselektivne i nepotrebne sile protiv civila kao što sam vidio u Gazi od strane IDF-a i američkih ugovarača,” rekao je penzionisani vojnik.

GHF je odgovorio da su optužbe “kategorički lažne” i da dolaze od “nezadovoljnog bivšeg saradnika koji je prije mjesec dana otpušten zbog kršenja pravila ponašanja”.

Izrael je od oktobra 2023. u Gazi ubio više od 59.500 Palestinaca, većinom žena i djece.

U napadima je devastirana enklava, uništen zdravstveni sistem.

U novembru prošle godine, Međunarodni krivični sud izdao je naloge za hapšenje Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi.

Izrael se također suočava s tužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde zbog rata u palestinskoj enklavi, pišu Vijesti.ba.

(24sata.info)