
Jutro je vrijeme kada tijelo treba lagan početak dana – ravnotežu energije, stabilan nivo šećera u krvi i što manje opterećenja za probavu.
Ipak, neke navike koje se čine bezazlenima zapravo mogu potaknuti upalne procese i izazvati nagli skok šećera.
Prema mišljenjima stručnjaka, određene vrste pića koje mnogi redovno popiju odmah nakon buđenja možda nisu najbolji izbor za zdrav početak dana.
1. Gazirani voćni sokovi
Voćni sokovi iz trgovina, pa čak i oni s oznakom “100% prirodno”, sadrže velike količine prirodnih i dodatnih šećera, ali skoro nimalo vlakana.
Razni nutricionisti upozoravaju da konzumacija takvih sokova na prazan želudac može uzrokovati nagli skok glukoze u krvi, što tijelo dodatno opterećuje odmah ujutro, kada je osjetljivije na šećer.
Umjesto da daju stabilnu energiju, takva pića često rezultiraju kratkotrajnim osjećajem poleta, nakon čega dolazi do naglog pada i umora.
Svakodnevna konzumacija ovakvih napitaka može potaknuti i hronično nizak nivo upale u organizmu.
Dakle, bolje je birati pića koja ne sadrže rafinisani šećer i koja ne remete ravnotežu šećera u krvi – kao što su biljni čaj, topla voda sa limunom ili obična voda.
Na taj se način podržava bolja probava i manji rizik od energetskih oscilacija tokom dana.
2. Kafa s raznim aromama i dodacima
Iako je crna kafa bez dodataka sasvim prihvatljiva, problem nastaje kada u šalicu dodamo velike količine šećera i drugih dodataka.
Ovakve kafe mogu sadržavati i do 300 kalorija i više od 30 grama šećera – što je količina koju ne bismo trebali unijeti u prvih nekoliko minuta nakon buđenja, prenosi Index.
Mnogi savjetnici za prehranu upozoravaju da takvi napici uzrokuju pojačano lučenje inzulina i mogu dugoročno pridonijeti razvoju inzulinske rezistencije.
Umjesto toga, preporučuje se jutarnja kafa bez zaslađivača ili sa minimalnom količinom mlijeka – kako bi zaista djelovala poticajno, a ne štetno na nivo šećera u krvi i cjelokupno zdravlje.
(24sata.info)