Xiaomi YU7 privlači mnogo pažnje zbog svoje tehnologije i performansi, no nedavno obavljeni neovisni test dometa na autoputu za najbolji YU7 Max model pokazuje da ipak ne može ostvariti zvanične brojke. Iako je pokazao respektabilne performanse, rezultati testa ukazuju na razliku između laboratorijskih testova i stvarnosti.

Test je proveo kineski mediji Sohu, a korišten je potpuno novi primjerak modela Xiaomi YU7 Max. Fokus je bio isključivo na vožnju autoputem. Pomenuti model je opremljen velikom baterijom kapaciteta 101,7 kWh te s dva elektromotora za pogon na sva četiri točka.

Zvanično, prema kineskom CLTC ciklusu, YU7 Max može preći 750 kilometara s jednim punjenjem baterije, ali uz prosječnu brzinu od 37,18 km/h, što znači da je ovaj rezultat u stvarnosti nemoguće ostvariti na autoputu.

Testni automobil je bio na 21-inčnim felgama s Michelin Primacy 5 Energy gumama dizajniranim za efikasnost. Kako bi se simuliralo tipično putovanje, u automobilu su bile dvije osobe. Klima uređaj je podešen na ugodna 24 stepena, a kretali su se brzinom od 99,6 km/h autoputem u dužini od 84 kilometra. Vanjska temperatura je iznosila oko 30 stepeni, što su povoljni uslovi za bateriju električnog vozila. U ovim realističnim uvjetima, YU7 Max je prešao 483 kilometra prije nego je na instrument tabli pisalo da preostali domet iznosi 0, a to je 64,4 posto od zvaničnog CLTC dometa.

Iz znatiželje o tome šta će se dogoditi nakon toga, vozači su nastavili vožnju, a YU7 Max je prešao još devet kilometara prije nego se baterija u potpunosti ispraznila, a automobil ugasio. U tom trenutku je ukupni domet iznosio 492 kilometra, što je 65,5 posto od zvaničnog dometa. Ovo govori i o nerealističnom CLTC testu nego o performansama samog automobila. Rezultat se zapravo smatra prosječnim za električne automobile koje je Sohu testirao.

Domet na autoputu bi mogao izazvati čuđenje, ali je YU7 Max bar pokazao impresivne performanse na stanici za punjenje. Koristeći brzi DC punjač velike snage, baterija se napunila od 0 do 100 posto za samo 37 minuta. Proces punjenja bio je zaista brz u ključnom periodu od 5% do 70% napunjenosti, gdje se održavala stabilna snaga punjenja od 300 kW.

Prema podacima, punjač je isporučio 108,70 kWh energije za postizanje potpune napunjenosti baterije, što ukazuje na potrošnju energije od 22,1 kWh/100 km kada se uračunaju gubici pri punjenju. Ovo je nešto više od 20,2 kWh/100 km, koje je prijavio putni računar automobila.

Ovaj test u stvarnom svijetu pruža vrijedan uvid potencijalnim kupcima električnih automobila. Također, služi kao podsjetnik da se službene brojke dometa, posebno poput preoptimističnog CLTC standarda, postižu u strogo kontrolisanim okruženjima i rijetko odražavaju stvarnost vožnje velikom brzinom na autoputu s uključenim klima uređajem.

Prilično iznenađenje je činjenica da je test u suprotnosti s tvrdnjama izvršnog direktora Xiaomija, Lei Juna, koji je izjavio da je standardnim modelom YU7 prešao 1.300 km od Pekinga do Šangaja sa samo jednim zaustavljanjem zbog punjenja. Da bi to postigao, automobil bi morao ići mnogo manjom brzinom.

(24sata.info)