Nvidia

Prošlo je sedam godina otkako je Apple postao prva kompanija u historiji koja je dostigla tržišnu vrijednost od 1.000 milijardi dolara – brojka koja je nekada djelovala kao fantazijam a nedavno je Nvidia probila nivo od čak 4.000 milijardi dolara i tako postavila novi rekord, piše biznis.

Tehnološki gigant to je postigao zahvaljujući svojoj liderskoj poziciji u globalnoj trci za razvoj vještačke inteligencije. Nvidia proizvodi grafičke kartice i drugu računarsku infrastrukturu koja pogoni AI sisteme.

Tržišna kapitalizacija kompanije predstavlja zbir ukupne vrijednosti svih njenih akcija. Kada se juče sabrala ukupna vrijednost svih Nvidia akcija, rezultat je bio veći od 4 triliona dolara.

Ali Nvidia nije jedina koja je blizu ove impresivne brojke.

Evo koje kompanije se takođe približavaju tržišnoj vrijednosti od 4.000 milijardi dolara, prema podacima Yahoo Finance-a:

Microsoft

Microsoft zatvorio je ovosedmično trgovanje po cijeni od 503,51 dolara po akciji, što mu daje tržišnu kapitalizaciju nešto veću od 3.700 milijardi dolara.

To ga čini drugom najvrijednijom kompanijom na svijetu, odmah iza Nvidije. Microsoftu fali manje od 300 milijardi dolara da bi postao druga kompanija sa tržišnom vrijednošću od 4 triliona.

Apple

Apple je prva kompanija koja je premašila pragove od 1.000, 2.000 i 3.000 milijardi dolara. Trenutno se nalazi na trećem mjestu po vrijednosti među javnim kompanijama.

Cijena akcije u petak, 11. jula, od 211,14 dolara donijela je Apple-u tržišnu vrijednost nešto preko 3.100 milijardi dolara. To znači da mu treba dodatnih 900 milijardi dolara (rast od gotovo 25%) da bi dostigao magičnu brojku od 4 triliona.

Najbliže tom cilju bio je prošle godine kada je dostigao 3.900 milijardi dolara.

Amazon

Amazon je sljedeći kandidat, iako još nije ni prešao granicu od 3.000 milijardi dolara.

Po zatvaranju tržišta na 222,54 dolara po akciji, Amazon ima tržišnu vrijednost od oko 2.300 milijardi dolara. Da bi dostigao 4 triliona, cijena akcije mora se gotovo udvostručiti.

Alphabet (Google)

Alphabet, matična kompanija Google-a, zatvorila je dan na berzi sa cijenom od 177,66 dolara, što joj daje tržišnu kapitalizaciju od oko 2.100 milijardi dolara.

To je čini jednom od najvrijednijih kompanija, ali i dalje mora da preskoči granicu od 3.000 milijardi kako bi mogla da uđe u trku za 4 triliona.

Meta (Facebook)

Vlasnik Facebooka, Meta Platforms, ima tržišnu kapitalizaciju od oko 1.800 milijardi dolara, na osnovu cijene akcije od 732,78 dolara. Da bi stigla do 4 triliona, njena vrijednost mora se više nego udvostručiti.

Put ka 10 triliona?

Sama ideja da bi neka javna kompanija mogla vrijediti trilion dolara nekada je djelovala nemoguće. A onda je 2. augusta 2018. Apple probio tu granicu, tačno 37 godina, 7 mjeseci i 21 dan nakon svog izlaska na berzu.

Naredni trilion došao je brzo – već 19. augusta 2020. Apple je postao prva kompanija sa 2.000 milijardi dolara vrijednosti. Još 2 godine, 10 mjeseci i 11 dana kasnije, Apple je preskočio i 3 triliona.

Od tada su i druge američke kompanije premašile trilionski prag – Nvidia, Microsoft, Amazon, Alphabet, Meta, Tesla i Broadcom.

Nvidia je za prelazak prvog triliona 2023. godine trebala više od 24 godine. Ali za sljedeća tri triliona – manje od 25 mjeseci. To je najbrži rast tržišne kapitalizacije u istoriji.

Naravno, nema garancije da će Nvidia zadržati vrijednost iznad 4 triliona. Ali ako se ovakav tempo nastavi, nije nerealno očekivati da ćemo do kraja ove decenije svjedočiti pojavi prve kompanije sa tržišnom vrijednošću od 10.000 milijardi dolara.

(24sata.info)