U junu je na njemačkim okružnim sudovima podneseno 2,4% više redovnih insolventnosti nego godinu ranije, izvijestio je u petak Savezni statistički ured, ili Destatis, na temelju preliminarnih podataka.

Brojka pokazuje da broj insolventnosti firmi u Njemačkoj nastavlja rasti uprkos prvom godišnjem padu broja insolventnosti u maja do marta 2023.

Ostaje neizvjesno hoće li svi slučajevi zapravo biti obrađeni od strane insolventnih sudova do tačke u kojoj ulaze u službenu statistiku. Prema Destatisu, stvarni datum podnošenja zahtjeva za insolventnost često je gotovo tri mjeseca ranije.

Mnoge firme i dalje klize u insolventnost. Nedavno je kreditna agencija Creditreform procijenila porast od 9,4% u prvoj polovici godine u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, dosegnuvši 11.900 insolventnosti firmi. To bi bila najviša razina od 2015. U to vrijeme, Creditreform je zabilježio 11.530 insolventnosti firmi od januara do kraja juna.

Razlozi za insolventnost uključuju slabu potražnju potrošača, rastuće troškove poput energije i birokratska opterećenja.

Povećanje je djelimično bilo očekivano nakon završetka državne potpore odobrene tokom pandemije Covid-19, prenosi SEEbiz.

Za april je Destatis izvijestio da je konačno podneseno 2125 zahtjeva za insolventnost firmi. To je 11,5% više nego godinu ranije. Međutim, budući da se u prosjeku radilo o znatno manjim slučajevima, iznos potraživanja vjerovnika pao je s 11,4 milijarde eura (13,33 milijarde dolara) na 2,5 milijarde eura.

Visoka aprilska brojka jasno signalizira da se njemačka poduzeća i dalje suočavaju sa značajnim izazovima, prema Volkeru Treieru, glavnom ekonomistu Industrijske i trgovinske komore. “Svatko tko želi osigurati konkurentnost ne smije nastaviti odgađati pomoć”, rekao je.

Stoga bi se program neposrednih ulaganja savezne vlade trebao brzo provesti, rekao je Treier.

(24sata.info)