Britanske obveznice zabilježile su najveću rasprodaju od oktobra 2022. godine, a britanska funta doživjela je nagli pad.

Burnoj reakciji tržišta dodatno je doprinio i trenutak kada je britanska ministrica finansija Rachel Reeves zaplakala nakon što je laburistički premijer Keir Starmer u srijedu izbjegao direktno odgovoriti na pitanje konzervativne opozicije hoće li Reeves ostati na toj funkciji do narednih izbora.

Dan ranije, vlada je zbog snažnog otpora unutar vlastitih laburističkih redova značajno smanjila ranije najavljene planove o rezanju socijalnih davanja.

Na Starmera se u parlamentu obratila konzervativna liderica Kemi Badenoch, koja ga je direktno pitala hoće li Reeves ostati ministrica do narednih izbora. Starmer je tada odgovorio samo da u toj ulozi sigurno neće biti Badenoch, nakon čega je Reeves, stojeći iza premijera, počela da plače.

“Gleda me, gospodine predsjedniče, i izgleda potpuno nesretno”, rekla je Badenoch tom prilikom.

“To je strašno za ministricu – da premijer nije mogao potvrditi da će ostati na svom mjestu”, kasnije je prokomentarisala incident, prema navodima Sky Newsa.

“Suprotno onome što ljudi misle, ovo nema nikakve veze s politikom, s usponima i padovima ove sedmice, niti s njenim odnosom s bilo kim iz Laburističke stranke. To je isključivo lična stvar”, kazao je premijer Starmer komentarišući suze Reevesove.

S vremenskim odmakom, Starmer je ipak izričito potvrdio da Reeves ostaje na funkciji i da ima njegovu punu podršku. Agencija Bloomberg je istakla kako je to Starmerovo uvjeravanje donekle umirilo tržišta – u četvrtak je funta ponovo ojačala, a rasprodaja britanskih obveznica je zaustavljena.

Reeves, koja je ranije radila i u centralnoj banci Engleske, prije godinu dana postala je prva žena na čelu britanskog ministarstva finansija. Kao laburistička ministrica obećala je poboljšati fiskalni kredibilitet Velike Britanije i predstavila plan za široko smanjenje socijalnih davanja.

Međutim, zbog otpora unutar vlastite stranke, bila je primorana reformu toliko osakatiti da je, prema pisanju New York Timesa, većina planiranih ušteda u iznosu od pet milijardi funti praktično nestala. Vlada je zakon na kraju jedva progurala kroz parlament, i to uprkos tome što je čak 49 laburističkih zastupnika glasalo protiv čak i ovako umanjenog prijedloga.

“Zabrinutost zbog toga šta će to značiti za britanski budžet, kao i špekulacije o budućnosti Reevesove, opteretili su određene britanske finansijske instrumente. Funta je u odnosu na američki dolar pala za više od jedan posto. Prinosi desetogodišnjih britanskih državnih obveznica, koji se kreću obrnuto u odnosu na cijene, porasli su za 0,18 postotnih poena, na 4,63 posto”, naveo je New York Times u srijedu.

(24sata.info)