
Vijeće Braunau am Inn donijelo je odluku u srijedu nakon “tajnog glasanja”, prema lokalnim medijima. Uslijedila je nakon izvještaja koje je naručila lokalna vlast, a koje je zaključilo da je zadržavanje imena neustavno.
Ulice su nazvane po kompozitoru Josefu Reiteru i zabavljaču Franzu Reslu, koji su obojica bili članovi nacističke stranke. Oko 200 kućanstava dobit će novu adresu nakon promjene imena.
Austrijsku vladu historičari dugo kritiziraju zbog načina na koji je priznala svoju ulogu u Drugom svjetskom ratu, a posebno zbog pozicioniranja sebe kao žrtve, a ne sudionika.
Potez preimenovanja ulica pozdravljen je kao “odluka sa simboličnim značajem” od odbora koji nadgleda koncentracijski logor Mauthausen u sjevernoj Austriji, gdje je najmanje 90.000 zatvorenika ubijeno između 1938. i 1945. godine.
Predsjednik odbora Willi Mernyi rekao je lokalnim medijima da su “naporno radili za ovo” i zahvalio svima koji su ih podržali.
Robert Eiter, član odbora, dodao je da su predložili promjenu imena u čast Austrijanaca koji su se aktivno protivili nacistima – bivšoj zamjenici gradonačelnika Lei Olczak, čiji je otac umro u Mauthausenu, i Mariji Stromberger, koja se pridružila otporu dok je radila kao glavna medicinska sestra u koncentracijskom logoru Auschwitz u Poljskoj.
Mnoge ulice u Austriji već su preimenovane zbog svojih nacističkih veza, uključujući jednu u čast Ferdinanda Porschea, osnivača kompanije za luksuzne automobile, u gradu Linzu – ali 80 godina nakon završetka rata, druge su još uvijek tamo.
Oko 65.000 austrijskih jevreja ubijeno je u Holokaustu tokom Drugog svjetskog rata, kada je nacistička stranka, predvođena Adolfom Hitlerom, radila na iskorjenjivanju jevrejskog stanovništva Europe, kao i slavenskog i romskog stanovništva.
Tokom rata, nacistički režim sistematski je ubio više od šest miliona Židova.
(24sata.info)