
Bivša njemačka čelnica Angela Merkel opisala je američkog predsjednika Donalda Trumpa kao osobu koja traži pažnju.
Bivša njemačka čelnica Angela Merkel opisala je američkog predsjednika Donalda Trumpa kao osobu koja traži pažnju.
Govoreći na događaju koji su u srijedu navečer u Ateni organizirale grčke novine Kathimerini kako bi promovirale grčki prijevod njenih memoara – “Sloboda”, Merkel se prisjetila kako je Trump odbio rukovati se s njom na sastanku u Ovalnom uredu u martu 2017., ali da je to učinio izvan prostorije kada kamere nisu bile snimljene.
“Pogriješila sam rekavši: ‘Donalde, trebali bismo se rukovati’, a on nije. Htio je privući pažnju na sebe. To je ono što želi: odvratiti pažnju i natjerati sve da njega gledaju”, rekla je Merkel. “To se vidi u onome što radi s tarifama. U konačnici, mora postići dobre rezultate za američki narod. Mora dokazati svoje sposobnosti, barem svojoj zemlji”.
Merkel je dodala da Europljani “moraju biti ujedinjeni i ne smije ih se zastrašiti kada Trump nametne nove carine bloku, ali da bismo i mi trebali uzvratiti vlastitim carinama”.
“Ne kažem da bismo trebali prekinuti odnose sa SAD-om, ali moramo pregovarati. Čak ni SAD ne mogu preživjeti same”, rekla je, dodajući: “Vidim problematičan razvoj događaja. Kada potpredsjednik [JD] Vance kaže: ‘mi smo partneri i podržat ćemo vas samo ako se slažete s našim konceptom slobode’, što znači bez pravila i bez kontrole, to je doista prijetnja našoj demokraciji”.
Merkel i Trump oduvijek su imali problematičan odnos. U svojim memoarima napisala je o Trumpu: “Sve je prosuđivao iz perspektive poduzetnika u nekretninama kakav je bio prije politike. Svaka nekretnina mogla se dodijeliti samo jednom. Ako je on nije dobio, neko drugi jest. Tako je i on gledao na svijet”.
“Za njega su sve zemlje bile u međusobnom takmičenju, u kojem je uspjeh jedne bio neuspjeh druge; nije vjerovao da se prosperitet svih može povećati suradnjom”, dodala je.
‘Žena plače na vrhu’
Bivša njemačka kancelarka posjetila je Atenu samo nekoliko dana prije desete godišnjice grčkog referenduma o financijskoj pomoći iz 2015. godine.
Opisala je svoj telefonski razgovor s bivšim grčkim premijerom Alexisom Tsiprasom, u kojem je saznala da će Grčka održati referendum o tome hoće li prihvatiti uvjete financijske pomoći od svojih međunarodnih vjerovnika, potez koji je mogao završiti izlaskom Grčke iz eurozone.
Merkel je rekla da je poziv bio naj”iznenađujući” u njezinoj političkoj karijeri i ostavio ju je “bez riječi”, posebno kada je saznala da će se Tsipras zalagati za glas “ne”. Međutim, rekla je da su se ona i Tsipras postupno “zbližili” te da je “bio iskren” i da je “nije pokušao zavesti”.
Bivša kancelarka također je rekla da su ona i bivši američki predsjednik Barack Obama imali različita mišljenja o tome kako se nositi s rastućim grčkim dugom. Obama nije razumio pravne aspekte niti kako EU i Europska centralna banka djeluju drugačije od FED-a, rekla je.
“U nekom trenutku sam briznula u plač od pritiska”, rekla je Merkel.
Merkel je rekla da nikada nije željela da Grčka izađe iz eurozone. “Ne mogu zamisliti Europu bez Grčke kao snažne članice”, rekla je, prenosi N1.
(24sata.info)