Foto: Ilustracija

Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo dalo je niz preporuka usmjerenih na zaštitu zdravlja stanovništva uslijed ekstremno visokih temperatura.

“Dolaskom ljeta i visokih temperatura raste rizik od pojave toplinskih valova koji mogu ozbiljno ugroziti zdravlje ljudi, posebno najosjetljivijih skupina stanovništva. Zato je važno podsjetiti se na preporučene mjere zaštite i pravilno reagovati kako bi se smanjile posljedice vrućine na organizam. U nastavku donosimo savjete i preporuke za zaštitu zdravlja tokom ljetnih vrućina”, navodi se u saopćenju, prenosi Klix.

Zbog visokih temperatura koje mogu ozbiljno ugroziti zdravlje stanovništva, posebno hroničnih bolesnika, trudnica, djece, starijih osoba i radnika na otvorenom, Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo upućuje slijedeće preporuke:

Za zdravstvene ustanove:

Početak rada na nivou primarne zdravstvene zaštite i specijalističko-konsultativnih službi, pomjeriti na 07:00h, a završetak rada po potrebi pomjeriti za kasnije sate u skladu s potrebama pacijenata i mogućnostima organizacije rada ustanove

Prioritetno pružati usluge hitnim slučajevima, hroničnim bolesnicima, djeci, trudnicama i osobama starijim od 65 godina.

-Vakcinaciju djece obavljati najkasnije do 10:00 sati.

Za poslodavce:

Početak rada na otvorenom pomjeriti na 06:00 sati.

Razmotriti prekid rada na otvorenom od 11:00 do 17:00 sati, te nastavak nakon 17:00 sati.

Omogućiti hroničnim bolesnicima korištenje godišnjeg odmora i ležernije odijevanje zaposlenih.

U zvaničnim prostorijama i događajima omogućiti laganije odijevanje.

Za javne ustanove i općine:

Na određenim lokacijama osigurati besplatnu vodu za građane.

Početak i završetak rada prilagoditi u skladu s prirodom posla i organizacijom rada.

Za građane:

Kontinuirano pratiti izvještaje o mjerama zaštite: izbjegavati kretanje od 10:00 do 17:00 sati, nositi svijetlu i laganu odjeću, šešir i naočale, piti dovoljno tečnosti, jesti svježe voće i povrće.

Osobe koje putuju trebaju često praviti odmore i piti više tečnosti.

Boraviti u rashlađenim i klimatiziranim prostorima, ali voditi računa da razlika temperature između unutrašnjosti i vanjskog prostora ne bude veća od 5°C.

“Pozivamo sve građane da se savjesno pridržavaju navedenih preporuka Ministarstva zdravstva KS, kako bi zaštitili svoje zdravlje i zdravlje svojih najbližih te prevenirali moguće štetne posljedice izlaganja visokim temperaturama”, saopćeno je.

(24sata.info)