Deset zemalja sa najvećim dokazanim rezervama nafte posjeduju ukupno 1,5 triliona barela, piše energetika.

Iako je Venecuela na vrhu liste, hiperinflacija i američke sankcije režimu Madura razaraju njenu ekonomiju. Ukupno, skoro 14% svjetske proizvodnje nafte podliježe sankcijama – prvenstveno u okviru zemalja članica OPEC+.

Ova grafika prikazuje zemlje sa najvećim dokazanim rezervama nafte, prema podacima Oil & Gas Journal-a preko američke Agencije za energetiku (EIA).

Giganti svjetskih rezervi nafte

Evo deset zemalja sa najviše nafte u zemlji, na osnovu stanja iz decembra 2023:

Venecuela je svjetski lider po dokazanim rezervama nafte, zahvaljujući velikom otkriću nafte 1920-ih.

U 2024. godini, izvoz nafte finansirao je 58% državnog budžeta, ali je proizvodnja dramatično pala. Osim toga, zemlja se suočava sa jednom od najgorih ekonomskih kriza u savremenoj istoriji – od 2013. godine, BDP po glavi stanovnika opao je za 68%.

Za razliku od nje, Saudijska Arabija je 2023. godine proizvodila preko 11 miliona barela sirove nafte dnevno, što je svrstava na drugo mjesto odmah iza Amerike. Zahvaljujući niskim troškovima proizvodnje, Saudijska Arabija može da posluje rentabilno pri cijeni od 35 dolara po barelu.

Na trećem mjestu je Iran, sa 209 milijardi barela rezervi, dok je Kanada četvrta sa 163 milijarde.

Tenzije na Bliskom istoku

Cijene nafte su porasle nakon izraelskog napada na Iran, ali su naglo pale nakon što je Iran izveo odmazdu gađajući američke vojne baze, prenosi Bankar me.

Ključno je da su se cijene stabilizovale jer nije došlo do prekida u snabdijevanju energentima. Ipak, ukoliko bi Iran zatvorio Ormuski moreuz – kroz koji prolazi petina svjetskog prometa nafte – cijene bi mogle naglo da porastu. Mnogi rukovodioci u naftnoj industriji smatraju da je takav potez malo vjerovatan. Zatvaranje moreuza bi uklonilo jedan od najjačih iranskih pregovaračkih aduta – a jednom iskorišćen, više se ne može ponovo upotrijebiti.

(24sata.info)