Sijeda kosa - Shutterstock

S obzirom na to da je gubljenje pigmenta prirodan dio starenja, mnogi ga prihvataju, ali postoje i oni koji bi voljeli da zadrže prirodnu boju kose što duže.

Uz nekoliko promjena u načinu života, moguće je usporiti pojavu srebrnih vlasi.

Kosa sijedi jer folikuli dlake s vremenom gube pigment melanin koji joj daje boju.

S obzirom na to da je gubljenje pigmenta prirodan dio starenja, mnogi ga prihvataju, ali postoje i oni koji bi voljeli da zadrže prirodnu boju kose što duže.

Uz nekoliko promjena u načinu života, moguće je usporiti pojavu srebrnih vlasi. Kosa sijedi jer folikuli dlake s vremenom gube pigment melanin koji joj daje boju. Na to utječu genetika, stres, pa čak i proizvodi koje koristimo za kosu. Međutim, određene navike mogu pomoći da se ovaj proces uspori.

Najvažniji savjeti uključuju:

Unos vitamina – Nedostatak vitamina B9, B12, B7 i D, kao i minerala poput bakra, cinka i kalcija, povezuje se s ranijom pojavom sijede kose. Preporučuje se konsultacija sa ljekarom i korekcija ishrane ili uzimanje suplemenata.
Ishrana bogata antioksidansima – Antioksidansi štite tijelo od slobodnih radikala koji oštećuju ćelije, uključujući i one odgovorne za pigmentaciju kose. Ishrana bogata voćem, povrćem i zdravim mastima može pomoći.
Smanjenje stresa – Dugotrajan stres može doprinijeti bržem sijeđenju. Pronalaženje načina da se umirite i opustite, poput meditacije ili fizičke aktivnosti, ima i estetske i zdravstvene benefite.
Prestanak pušenja – Pušenje direktno ubrzava proces starenja, pa tako i pojavu sijedih vlasi. Istraživanja su pokazala da pušenje utiče na ćelije koje daju boju kosi.
Oprez s hemikalijama za kosu – Neki proizvodi, poput onih koji sadrže hidrogen (vodonik-peroksid), mogu smanjiti nivo melanina u kosi i doprinijeti njenom bržem sijeđenju.

Uprkos svemu, gubljenje pigmenta je prirodna pojava koju je teško potpuno spriječiti, ali usvajanjem zdravijih navika moguće je usporiti ovaj proces i duže zadržati prirodnu boju kose.

(24SATA.INFO)