Turska podržava odluku NATO-a da više nego udvostruči cilj za odbrambenu potrošnju na pet posto BDP-a do 2035. godine i već premašuje prethodni prag od dva posto, rekao je izvor iz turskog ministarstva odbrane za Reuters, dodajući da će Ankara dati prioritet protivzračnoj odbrani.

On je rekao da je Turska već “iznad kriterija od 2% prema Obavezi o odbrambenoj potrošnji”, dodajući da je, s drugom najvećom vojskom u NATO-u, Turska među pet najvećih doprinosilaca NATO operacijama i misijama.

Izvor je također rekao da je Turska ispunila sve svoje ciljeve sposobnosti u okviru NATO-a i da nastavlja ulagati u razvoj i istraživanje odbrambene industrije.

Turska također planira dati prioritet ulaganjima u svoj nacionalni projekat “Čelična kupola” kako bi razvila slojevitu mrežu protivzračne odbrane širom zemlje.

“Ulažemo u sisteme protivzračne odbrane, hipersonične, balističke i krstareće rakete, bespilotne sisteme za kopno, more i zrak, kao i nosače aviona nove generacije, fregate i tenkove”, rekao je.

Govoreći novinarima u avionu na povratku sa samita NATO-a u Hagu, predsjednik Reccep Tayyip Erdogan rekao je da Turska treba uspostaviti složeni paket sistema za protivzračnu odbranu.

“Veoma je važno za nas da imamo rakete na različitim visinama, i da one funkcionišu u harmoniji poput organa u tijelu”, citirala ga je njegova kancelarija u četvrtak, dodajući da sistemi protivzračne odbrane S-400, koje je Ankara nabavila od Rusije 2020. godine, nisu dovoljni.

Sjedinjene Američke Države su uvele sankcije Turskoj, svom savezniku, zbog nabavke sistema S-400. Ankara je taj potez nazvala nepravednim i više puta tražila ukidanje sankcija.

Turska već dugo tvrdi da radi na jačanju svoje odbrane, uključujući rakete dugog dometa, iako zvaničnici i analitičari kažu da je projekat “Čelična kupola” – sličan izraelskoj “Gvozdenoj kupoli” – još godinama udaljen od realizacije.

(24sata.info)