
Badem je zdravi orašasti plod koja, prema svom nutritivnom sastavu, može zamijeniti hljeb i meso. To je prvi plod koji cvjeta početkom proljeća, čak i prije nego što olista. U mnogim kulturama smatra se simbolom ljubavi i sreće, a opisuje se i kao zaštitnik porodice, pa se vjeruje da je dobro imati ga u dvorištu.
To vjerovanje potiče još iz doba starih Rimljana, koji su na vjenčanjima bacali bademe na mladu i mladoženju kao simbol plodnosti, ljubavi i dobrog zdravlja.
Šveđani za Božić skrivaju badem u puding – vjeruje se da će onaj ko ga pronađe biti sretan cijele godine. Ovo voće se spominje i u starim pjesmama kao drvo pod kojim spava hajduk Veljko dok u naručju drži prelijepu djevojku, prenosi Raport.
Zašto je badem zdrav?
Badem je drvo iz porodice ruža, a dalji je srodnik breskvi, kajsija, višanja i druge koštuničave vrste. Porijeklom je iz Perzije. Osim slatkog badema koji se koristi u ishrani, postoji i gorki badem čije sjemenke sadrže veću količinu cijanida i mogu biti otrovne ako se konzumiraju u većim količinama. Taj tip se uglavnom koristi u kozmetici jer ulje gorkog badema sadrži velike količine vitamina E, važnog za lijepu i njegovanu kožu. Gorki badem je čest sastojak kozmetike protiv bora i znakova starenja, a koristi se i za kolače kojima daje poseban, bogat okus.
Plod badema je elipsast i bogat hranljivim tvarima, pa ga naučnici svrstavaju u superhranu. Sadrži vitamine E, C, B1, B2, B3, B5, B6, B9 i K. Iako je kaloričan, bogat je nezasićenim mastima, kao i mineralima – magnezijem, kalcijem i fosforom.
Ipak, iako je izuzetno zdrav, badem treba konzumirati umjereno – preporuka je 6 do 10 badema dnevno.
Šta sve liječi badem?
Prema istraživanjima američkih naučnika, badem je jedan od najučinkovitijih prirodnih načina za snižavanje lošeg holesterola. Sadrži antioksidanse, mononezasićene masti, magnezij i bakar, što pozitivno utječe na zdravlje srca i krvnih sudova. Jedenje badema s ljuskom može pomoći u prevenciji srčanog udara, a koristan je i za osobe s dijabetesom tipa 2.
Prirodni probiotici koje sadrži poboljšavaju crijevnu floru i rad želuca, sprječavaju pojavu kamena u žuči i pospješuju rad mozga. Zahvaljujući obilju vitamina E, povoljno djeluje na kosu, nokte i kožu – potiče proizvodnju kolagena i smanjuje znakove starenja. Bademovo mlijeko i ulje često su osnova kozmetičkih proizvoda, ali se mogu koristiti i kao dodatak prehrani.
U narodnoj medicini badem ima svoje mjesto. Vjeruje se da šaka badema može ublažiti glavobolju, a koristi se i protiv žgaravice. Osim ploda, za zdravlje se koristi i bademovo ulje – za masažu bolnih zglobova i mišića, a čaj od bademovih ljuski pomaže kod urinarnih infekcija, posebno kod ešerihije koli.
(24sata.info)