Metabolizam je brzina kojom tijelo sagorijeva kalorije za energiju. Može ovisiti o dobi, nivou aktivnosti, genetici i drugim faktorima. Redoviti obroci, san i fizička aktivnost mogu pomoći kod ubrzanja metabolizma.
Kalorije su način na koji mjerimo energiju koju tijelo troši za kretanje i razne funkcije poput disanja, probave hrane, cirkulacije krvi, rasta stanica, zacjeljivanja rana, pa čak i razmišljanja. Brzina kojom tijelo sagorijeva kalorije ili energiju naziva se brzina metabolizma.Postoje različite formule za izračun brzine metabolizma u mirovanju (RMR), poznate i kao potrošnja energije u mirovanju (REE). One se odnose na količinu energije koju tijelo koristi u mirovanju, primjerice prilikom spavanja ili sjedenja.

Faktori poput dobi, spola i aktivnosti koju osoba u tom trenutku obavlja mogu utjecati na to. Brzina se može razlikovati među pojedincima. Faktor koji utječe na brzinu metabolizma je sastav tijela. Što osoba ima više mišićne mase, to je veća brzina metabolizma.

Iako osoba nema kontrolu nad genetskim aspektima svog metabolizma, neke strategije mogu pomoći kada je riječ o ubrzanju metabolizma.

Redovni obroci

Studija iz 2022. godine napominje da vrijeme obroka može utjecati na metabolizam.

Akademija za prehranu i dijetetiku savjetuje ljudima da imaju redovne obroke i međuobroke tokom dana kako bi spriječili ekstremne promjene u sitosti i gladi. Također, savjetuju da budete svjesni kasnonoćnih obroka.

Unosite dovoljno kalorija

Konzumiranje premalo kalorija može uzrokovati usporavanje metabolizma kako bi tijelo moglo uštedjeti energiju, napominje Akademija za prehranu.

Ženama u dobi od 19 do 30 godina potrebno je između 1.600 i 2.400 kalorija dnevno, ovisno o nivou tjelesne aktivnosti. Muškarcima u istoj dobnoj skupini potrebno je 2.000 i 3.000 kalorija dnevno. Tokom trudnoće i dojenja, ženama će trebati do 452 dodatne kalorije, ovisno o tromjesečju ili dobi dojenčeta dok doji.

Više proteina u svakom obroku

Smanjenje kalorija ne povećava metabolizam, ali promjena izvora kalorija koje osoba konzumira može biti strategija za njegovo povećanje. Proteini, na primjer, mogu vjerovatnije potaknuti termogenezu, sagorijevanje kalorija u tijelu, nego ugljikohidrati ili masti.

Zeleni čaj

Zeleni čaj sadrži kofein i katehin, koji je antioksidans. Starija istraživanja sugerišu da oba ova spoja mogu ubrzati metabolizam.

Dok Akademija za prehranu i dijetetiku kaže da je svako povećanje vjerovatno malo, zeleni čaj može pomoći u kontroli težine i zdravlja na druge načine.

Dizanje tegova

Dizanje tegova i izvođenje vježbi koje koriste težinu tijela ili trake otpora mogu pomoći u izgradnji mišića. Trening snage može neznatno povećati brzinu metabolizma osobe dok se odmara, na primjer, dok spava ili sjedi.

Studija iz 2022. sugeriše snažnu vezu između visoke mišićne mase i brzine metabolizma. Konzumiranje dovoljno kalorija – posebno proteina, može doprinijeti mišićnoj masi.

Pijte dovoljno vode

Održavanje hidratacije ključno je za optimalno funkcionisanje tijela. Voda je neophodna za optimalan metabolizam i može pomoći osobi da smršavi.

Jedite začinjenu hranu

Neka istraživanja iz 2016. godine sugerišu da jedenje začina poput čilija, koji sadrži kapsaicin, može povećati metabolizam, uključujući brzinu kojom tijelo sagorijeva masti i koristi energiju.

Međutim, Akademija za prehranu i dijetetiku kaže da iako jedenje ljutih čilija može privremeno povećati metabolizam, malo je vjerovatno da će imati značajan učinak.

(24sata.info)