
Više od 1,1 milion uboda prijavljeno je između 2014. i 2023. godine, prema podacima brazilskog informacionog sistema o bolestima koje je potrebno prijaviti, što predstavlja porast od 250 posto slučajeva uboda, prema istraživanju objavljenom u časopisu Frontiers in Public Health.
Porast slučajeva uzrokovan je brzom i neplanskom urbanizacijom koju karakterišu stambeni objekti velike gustine i loše odlaganje otpada. Iako urbana područja zadiru u divlja staništa u kojima škorpioni već žive, oni također stvaraju nova okruženja u kojima prave svoja staništa.
“Urbanizacija u Brazilu je duboko preoblikovala ekosisteme. Gradovi nenamjerno nude sve što je škorpionima potrebno: skloništa u zidovima, kanalizaciji, ruševinama i građevinskim ostacima, toplinu i pouzdanu opskrbu hranom u obliku žohara i drugih urbanih beskičmenjaka.”, rekla je Manuela Berto Pucca, vodeći istraživač i docent na Državnom univerzitetu Sao Paulo.
Posebno vole kanalizaciju, koja je topla tokom cijele godine, gdje gotovo da nema grabežljivaca i pruža obilje hrane, posebno žohara. Neke vrste škorpiona mogu preživjeti i do 400 dana bez hrane i sposobne su da se razmnožavaju bez parenja, što ih čini teškim za iskorenjivanje.
Toplija ljeta, periodi intenzivnih padavina i suše, također im pomažu da napreduju jer su prilagođeni toplim i vlažnim sredinama.
Privremeni podaci za 2024. sugerišu da su škorpioni odgovorni za skoro 200.000 uboda i 133 smrti u Brazilu. Istraživači su predviđali 2 miliona novih slučajeva između 2025. i 2033.
“Pravi obim ovog problema je vjerovatno daleko veći nego što sugeriše zabilježena statistika”, rekli su istraživači, jer mnogi ljudi odlučuju da se liječe kod kuće ili odustanu od liječenja.
Brazilski zdravstveni sistem pruža besplatan tretman za ubode škorpiona, a anti-otrov je dostupan u nekim bolnicama i hitnim centrima.
(24sata.info)