
Od 2012, Svjetski izvještaj o sreći postao je globalna referenca za mjerenje subjektivnog blagostanja, koristeći pokazatelje poput prihoda, socijalne podrške, očekivanog životnog vijeka, slobode, velikodušnosti i odsutnosti korupcije.
Finska, nordijska zemlja s nešto više od 5,5 miliona stanovnika, nepobjediva je na ljestvici od 2018. godine. No, šta Finsku izdvaja u svijetu sve većeg stresa i digitalnog preopterećenja? Prema programu Finski masterclass sreće koji je pokrenula turistička zajednica Business Finland, tajna leži u jednostavnim, svakodnevnim praksama koje naglašavaju ravnotežu, prisutnost i povezanost.
Prema tome, tri su osnovna stuba finske sreće:
1. Razvijanje odnosa s prirodom
Više od 75 posto teritorija ove zemlje prekriveno je šumama. Prema riječima Sari Hey, menadžerice za odnose s javnošću, piše Živim, ta činjenica nije samo estetska, već i duhovna i osobna. Naučni dokazi podupiru ovu kulturnu povezanost s prirodom. Studija iz 2017. pokazala je da osobe koje žive blizu šuma imaju ‘zdraviju‘ amigdalu, dio mozga odgovoran za upravljanje emocijama i stresom. No, čak i stanovnici gradova mogu osjetiti koristi, šetnje u prirodi od 10 do 30 minuta značajno smanjuju puls i krvni tlak, što su ključni pokazatelji razine stresa.
2. Vrijeme za saunu
Finska ima oko dva miliona sauna na 5,5 miliona stanovnika što pokazuje koliko su one duboko ukorijenjene u svakodnevicu. Saune nisu samo prostor za grijanje, već mjesta obnove i opuštanja. Javno dostupne saune, često uz jezera ili more za hladno uranjanje, nude iskustvo koje je i zajedničko i umirujuće. Novija istraživanja ističu ulogu saune u mentalnom i tjelesnom zdravlju. Studija iz 2019. otkrila je da je 84 posto od 482 sudionika bolje spavalo nakon korištenja saune, osjećalo se relaksirano te im se pamćenje poboljšalo.
3. Kuhanje
Za Fince, kuhanje nije samo prehrana već kreativnost, povezanost i radost. “Možete početi jednostavno – zamijenite jedan sastojak nečim novim ili kuhajte s namirnicama u sezoni”, savjetuje Hey i dodaje usporavanje, rad rukama i prisutnost u kuhinji mogu svakodnevnu rutinu pretvoriti u blagostanje. Ovakav pristup hrani potiče kreativnost i njeguje emocionalno zdravlje. Uključivanje lokalnih i svježih sastojaka poput ubranog bilja ili netom ulovljene ribe dodatno pojačava povezanost s prirodom koja umiruje i opušta.
(24sata.info)