Kukuruz - Shutterstock

Cijene osnovnih prehrambenih proizvoda porasle su u aprilu, saopštila je Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO), piše biznis.

Indeks cijena hrane porastao je za 1,0 posto u odnosu na mart, a 7,6 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. Najveći porast cijena zabilježen je kod žitarica, mesa i mliječnih proizvoda.

Cijene žitarica porasle su za 1,2 posto, uz rast globalnih cijena pšenice i riže, dok je kukuruz poskupio zbog smanjenja zaliha u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Na cijene su uticale i valutne oscilacije te promjene u carinskoj politici, čime je tržište postalo neizvjesnije.

Maslac doseže rekordne cijene

Indeks cijena mesa porastao je za 3,2 posto, uz rast cijena svih vrsta mesa, a prednjači svinjsko. Cijene goveđeg mesa porasle su posebno u Australiji i Brazilu, zahvaljujući globalnoj potražnji i smanjenim izvozima.

Cijene mliječnih proizvoda, predvođene maslacem, porasle su za 2,4 posto, što je 22,9 posto više nego prošle godine. Maslac je dosegao rekordne cijene zbog smanjenih zaliha u Evropi.

Nasuprot tome, cijene biljnih ulja i šećera su pale. Cijene palminog ulja značajno su opale zbog većih prinosa u jugoistočnoj Aziji, dok su cijene sojinog i uljane repice porasle zbog visoke globalne potražnje.

FAO predviđa povećanje proizvodnje kukuruza u Brazilu i Južnoj Africi, dok bi u SAD-u površine pod žitaricama mogle rasti za 5 posto.

Međunarodna trgovina rižom mogla bi doseći rekordne brojke od čak 60,4 miliona tona.

(24sata.info)