
Tim naučnika uspio je pronaći specijalni tip organske molekule koji bi mogao pomoći u konstuisanju manjih, bržih, efikasnijih i ekonomičnijih računara.
Njihovo otkriće, objavljeno u Journal of the American Chemical Society, otvara nove mogućnosti za konstruiranje manjih, moćnijih računarskih uređaja na molekularnoj razini. Što je još bolje, molekul se sastoji od hemijskih elemenata koji se nalaze u prirodi – uglavnom karbona, sumpora i azota.
Kun Vang, pomoćnik profesora fizike na Univerzitetu u Majamiju College of Arts and Sciences kaže da nauka brzo dostiže fizičke granice za elektroniku baziranu na silicijumu, i izazovnije je minijaturizirati elektronske komponente koristeći one koje koristimo pola stoljeća, i da to znači da su potrebni novi savremeniji materijali.
Nedavno je Vang, zajedno sa svojim postdiplomcima, Mehrdadom Širijem i Šaočeng Šenom, te saradnicima Jasonom Azoulajom, vanrednim profesorom na Georgia Institute of Technology, i Ignacijom Frankom, profesorom na Univerzitetu u Rochesteru, otkrio obećavajuće rješenje.
Testiranje i validacija njihovog jedinstvenog novog molekula trajalo je više od dvije godine.
Rad ovog tima otkriva da su njihovi molekuli stabilni u svakodnevnim ambijentalnim uvjetima i nude najveću moguću električnu provodljivost. Stoga bi to moglo utrti put klasičnim računarskim uređajima da postanu manji, energetski efikasniji, kao i isplativi, dodao je Vang, prenosi phys.org.
Trenutno, sposobnost molekula da provodi elektrone opada eksponencijalno kako se veličina molekula povećava. Ove novorazvijene molekularne “žice” potrebne su autoputevima za prenos, obradu i pohranu informacija u budućem računarstvu, rekao je Vang.
To je problem koji se Vang i mnogi u njegovom polju molekularne elektronike nadaju riješiti. Konkretno, oni traže način da provode električnu energiju bez upotrebe silicijuma ili metala, koji se danas koriste za stvaranje kompjuterskih čipova. Korištenje sićušnih molekularnih materijala za funkcionalne komponente, kao što su tranzistori, senzori i interkonekcije u elektronskim čipovima nudi nekoliko prednosti, posebno jer se tradicionalne tehnologije bazirane na silicijumu približavaju svojim fizičkim i performansnim granicama.
(24sata.info)