
Nastale su tokom opsade Sarajeva te govore o svakodnevnici i djetinjstvu suočenom sa brutalnošću rata. Poput historijskog zapisa, ove fotografije uz naglašeni kontrast između dječije nevinosti i razornosti rata, kroz dimenzije nade, tuge i otpora predstavljaju poetski vizuelni esej, a ne samo hroniku. Izložba se sastoji od 70 fotografija koje će prvi put biti predstavljene javnosti u okviru programa obilježavanja Dana Kantona Sarajevo.
Rikard Larma bosanskohercegovački je fotograf čiji rad ostaje trajno svjedočanstvo o životu i stradanju Sarajeva tokom opsade ’90-ih godina. Od rane mladosti pokazivao je interes za fotografiju, a profesionalnu karijeru započinje 1974. godine radeći za novinske kuće poput Oslobođenja te druge renomirane časopise poput Sportskih novina, Večernjih novina, Svijeta, VEN-a i As-a.
Njegov rad obuhvata širok spektar tema od aktuelne novinske fotografije, revijalne, teatarske, filmske, televizijske… Što se početkom rata mijenja i Larma fokus djelovanja usmjerava ka dokumentovanju sudbine grada Sarajeva i njegovih građana. Krunu fotonovinarske karijere Larma dostiže u Associated Pressu, jednoj od najvećih svjetskih informativnih agencija gdje je bio angažovan odmah na početku opsade Sarajeva. U tom periodu Larma je postao jedan od najznačajnijih ratnih fotografa, a njegovi radovi su objavljivani u svjetskim medijima te su vrlo važno svjedočanstvo o hrabrosti i stradanju jednog grada.
Bitno je spomenuti da je jedan od najprestižnijih svjetskih magazina Newsweek, koji i danas egzistira u printanim izdanjima, na naslovnoj stranici 1994. godine objavio Larminu fotografiju.
Nakon rata, Larma nastavlja svoju karijeru u inostranstvu, radeći u Jerusalemu i Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je bio zaposlen kao fotograf i urednik dnevnog lista Metro Philadelphia. Dugogodišnji je član Foto saveza BiH i ULUPUBiH-a, te izlagajući u brojnim galerijama i muzejima, interpretira značajan dio kulturnog nasljeđa Bosne i Hercegovine. Njegova posvećenost dokumentovanju istine o Sarajevu tokom rata ostaje neprocjenjiva, a njegovo djelo nastavlja inspirisati i educirati nove generacije o važnosti očuvanja kolektivnog sjećanja. Njegove fotografije nisu samo svjedočanstvo brutalnosti rata, nego i dirljiva priča o svakodnevnom otporu, humanosti i dostojanstvu građana Sarajeva.
Predstavljajući obične živote koji traju uprkos svemu, Larma priča priču o gradu koji, iako pod stalnim granatiranjem, nije gubio duh. Njegov objektiv ne traži heroje niti spektakl rata, već bilježi tihe trenutke i svakodnevnice u kojima se reflektuje cijeli jedan svijet, a svaka fotografija nas emotivno uvlači u priču i omogućava identifikaciju sa ljudima i životima.
Izložba će trajati 10 dana, a moguće je posjetiti svakim danom od 10 do 19 sati.
(24sata.info)