
Holesterol je često nevidljiv neprijatelj – ne uzrokuje vidljive simptome, ali može dugoročno ozbiljno narušiti zdravlje srca i krvnih žila.
Iako genetika igra ulogu, stil života i svakodnevne navike ključni su čimbenici u održavanju zdrave razine kolesterola. Dobra vijest je da male, ali dosljedne promjene mogu donijeti velike rezultate. Umjesto strogih dijeta i ekstremnih režima, uvođenje nekoliko jednostavnih navika može prirodno sniziti loš kolesterol i ojačati cijeli organizam. U nastavku su tri učinkovite strategije koje možemo uključiti u svakodnevicu.
1. Povremeni post
Povremeni post posljednjih je godina stekao popularnost kao učinkovit način regulacije težine, ali sve više stručnjaka ističe da ima pozitivan utjecaj i na razinu kolesterola. Prema istraživanjima, ideja povremenog posta nije gladovanje, već ograničavanje vremenskog okvira u kojem jedemo. Na primjer, ako prestanemo jesti u 19 sati i ne jedemo do 7 ujutro, to je post 12-12. Možemo prakticirati i 14-10 ili 16-8, ali to može biti zahtjevnije. Povremeni post smanjuje razinu šećera u krvi, kolesterola i masnoća te potiče tijelo da sagorijeva masti, a ne šećere.
2. Uvođenje vlakana u prehranu
Jedan od najjednostavnijih načina za snižavanje kolesterola je povećanje unosa vlakana, osobito topljivih vlakana koja se nalaze u zobi, grahu, jabukama, lanenim sjemenkama i povrću. Ta vlakna “hvataju” kolesterol u probavnom sustavu i pomažu njegovu izbacivanju iz tijela prije nego što stigne u krvotok.
Redovita konzumacija ovakvih namirnica može značajno smanjiti loš (LDL) kolesterol, a ujedno poboljšati probavu i osjećaj sitosti. Uvođenjem zobene kaše za doručak ili dodavanjem žlice mljevenoga lana u jogurt radimo sitne promjene koje imaju velik utjecaj. Vlakna su, osim toga, saveznik i kod mršavljenja – što dodatno pozitivno djeluje na razinu masnoća u krvi.
3. Kretanje barem 30 minuta dnevno
Tjelesna aktivnost ima dvostruki učinak: ne samo da pomaže u smanjenju tjelesne težine, već i izravno utječe na omjer dobrog i lošeg kolesterola u krvi. Umjerena svakodnevna aktivnost poput brze šetnje, vožnje bicikla ili laganog trčanja može povećati razinu dobrog (HDL) kolesterola, koji štiti srce.
Ne moramo provoditi sate u teretani – dosljednost je važnija od intenziteta. Ako nam dan ne dopušta strukturirano vježbanje, možemo kretanje uklopiti u svakodnevicu: stepenice umjesto lifta, hodanje dok telefoniramo ili kratke šetnje nakon obroka. Redovito kretanje potiče cirkulaciju, snižava krvni tlak i jača srce, a sve to doprinosi zdravijem profilu kolesterola.
(24sata.info)