Jedan od najbolnijih primjera poratne bezočne pljačke i uništavanja uspješnih kompanija

Bageri danas „brišu“ posljednje tragove nekadašnjeg mostarskog duhanskog diva.

 

 

Rušenje kompleksa bivše Fabrike duhana Mostar (FDM), koja je slovila kao jedno od četiri najstarija preduzeća u BiH i koja se decenijama ubrajala među najuspješnije državne kompanije, otpočelo je prije više od mjesec.

Nakon rušenja proizvodnih pogona, početkom sedmice otpočeli su radovi na uklanjanju upravne zgrade tog preduzeća i time je, zapravo, označen kraj postojanja tog kompleksa koji se prostirao na gotovo 20.000 kvadratnih metara.

 

Fabrika duhana Mostar u kojoj je Federalna vlada raspolagala sa 67 posto državnog kapitala, može se komotno reći, postala je dio prošlosti pretkraj 2013.godine kada je putem javne licitacije prodata sva pokretna imovina tog preduzeća.

 

 

 

Na postupak prodaje su se tada odlučili povjerioci i to nakon sedam propalih javnih poziva o prodaji državnog kapitala u FDM-u i nakon sudskog spora koji je zbog duga od 4,5 miliona KM okončan u njihovu korist.

Reakcije svih nadležnih u tadašnjoj Vladi F BiH su izostale, baš kao i ranije, tačnije, 2007.godine kada je, zapravo, ugašena proizvodnja u FDM-u.

Maćehinski odnos

Preduzeće je tako do prodaje pokretne imovine bilo bez nadzornih i upravljačkih struktura, a nadležni su se cijelo vrijeme ponašali maćehinski prema kompaniji koja proizvodnju nije gasila ni u najtežim, ratnim vremenima.

Čudan scenarij se odvijao i godinama poslije u postupku prodaje nepokretne imovine, odnosno, upravne zgrade i proizvodnih pogona koji su bili procijenjeni na 21 milion maraka.

Više od 130 radnika, koliko ih je nakon svega ostalo na spisku prolazili su pravu agoniju, bez plaća i uvezanog staža, a tračak nade se za njih ukazao u martu 2019.godine kada je oglašena prodaja putem javne licitacije kompleksa FDM-a.

Prodaja je oglašena uspjelom, ali je nedugo potom, od kupovine odustao prvorangirani ponuđač koji je trebao uplatiti 3,5 miliona KM, a nakon njega i drugorangirani čija je ponuda iznosila 3,4 miliona KM.

Nakon toga je Općinski sud u Mostaru s nekoliko mjeseci otezanja o daljem postupku obavijestio trećerangiranog kupca čija je ponuda bila tri miliona KM. Međutim, on u datom roku nije uplatio novac.

U međuvremenu se Vlada F BiH „sjetila“ propalog preduzeća i to nakon pisma očajnih radnika.

50.000 KM

-Vlada je na sjednici u Mostaru zaključila da će iz budžeta FBiH za 2021. godinu odobriti 50.000 KM za pokretanje stečajnog postupka u Fabrici duhana Mostar d.d. Mostar, te za realizaciju eventualno i drugih aktivnosti pred sudskim i drugim organima. Zaduženo je Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva da za Vladu pripremi prijedloge akata potrebnih za sazivanje skupštine društva-glasilo je saopćenje nakon sjednice održane koncem maja 2021.godine.

Stečaj koji za radnike nije bio opcija, od tada više nikad nije spomenut u javnosti.

Nakon neuspjelog postupka prodaje, Općinski sud u Mostaru, ponovo je, u martu 2022.godine oglasio prodaju kompleksa. I, tada se ponavlja scenarij kao i u prethodnom postupku. Od kupovine kompleksa je odustao prvorangirani ponuđač nakon što u datom roku nije uplatio šest miliona KM, a nakon njega drugorangirani s ponudom od 5,5 miliona KM.

U konačnici, kompleks FDM-a je otišao u ruke širokobriješke kompanije „Mikra-Matic“ koja je zadnji dan roka Općinskom sudu u Mostaru dostavila dokaz o uplati u iznos od pet miliona i 10.000 KM.

Više od dvije godine, nakon toga, radnici su čekali da od prodaje namire svoja potraživanja. U nekoliko navrata na sudsko rješenje o djelimičnom namirivanju razni tražioci izvršenja su ulagali žalbe. Tek, krajem oktobra prošle godine doneseno je pravomoćno rješenje o raspodjeli sredstava od prodaje FDM-a, a prema kojem je radnicima pripalo 1,5 miliona KM po osnovu neisplaćenih plaća i drugih naknada.

Fabrika duhana Mostar je jedan od najbolnijih primjera poratne bezočne pljačke i uništavanja uspješnih kompanija.

Niz požara

Iako je prije 20 godina, kako smo tada pisali, po nalogu Tužilaštva BiH, Federalna finanijska policija izvršila detaljnu kontrolu u FDM-u kada su otkrivene brojne nepravilnosti i sumnjivi milionski gubici, koji su se u godinama poslije samo gomilali, kriminalne rabote u tom preduzeću nikad se ozbiljno nisu istraživale.

Zanimljivo je i da je sva dokumentacija preduzeća izgorjela u cijelom nizu požara, nakon što su radnici 2015.godine prestali dežurati.

Više od deceniju zub vremena je nagrizao ispražnjeni kompleks FDM-a. Godinama su ruine objekata FDM-a bile dom beskućnicima i sklonište migrantima.

Fabrika koja je značila život za mnogo šire od Mostara pretvorena je u prašinu. O tom nekadašnjem gigantu, kao uostalom i brojnim drugim u Mostaru ostat će sjećanja i zapisi.

(24sata.info)