
Bosna i Hercegovina prolazi kroz najtežu ustavnu krizu od kraja rata, a posljednja dešavanja, neuspjeli pokušaj SIPA-e da privede predsjednika SNSD-a Milorada Dodika, te odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta o obustavi finansiranja SNSD-a i Ujedinjene Srpske, dodatno su zaoštrila političke tenzije.
Šef Misije OSCE-a u BiH, Brian Aggeler, poručio je da je “veoma žalosno kada visoki predstavnik mora preuzeti aktivnosti koje bi trebale sprovesti domaće institucije”. Dodao je da se međunarodna zajednica nada da se problemi u zemlji mogu riješiti kroz djelovanje domaćih političkih aktera, piše N1.
Komentairajući Dodikove pozive na hapšenje visokog predstavnika i odbacivanje Schmidtove odluke, Brian Aggeler je rekao da je OHR legitimna institucija čija funkcija još uvijek postoji jer domaći politički lideri nisu preuzeli odgovornost da je učine suvišnom.
“Pravni problemi koji se tiču jednog ili više političara nisu napad na entitet ili etničku grupu. Ovo su pojedinci koji se suočavaju sa pravnim izazovima i na to treba odgovoriti kroz pravno uspostavljene kanale”, kazao je Aggeler.
Podsjetio je da je BiH funkcionalna demokratska država sa jasno definiranim institucijama i mehanizmima koje su entiteti prethodno dogovorili.
“Ne možete birati šta želite prihvatiti, a šta ne. Zakone i odluke države treba ispoštovati”, dodao je šef Misije OSCE-a u BiH.
O neuspjelom pokušaju privođenja i sigurnosnim prijetnjama
Govoreći o blokiranju SIPA-e od strane pripadnika MUP-a RS tokom pokušaja uručivanja naloga Dodiku, Aggeler je naglasio da je posebno opasno dovoditi policijske službenike u takvu situaciju:
“Agenti SIPA-e su radili svoj posao. Opasno je imati naoružane policajce koji sesuprotstavljaju zakonitim naredbama. To destabilizira situaciju, uznemirava građane i ugrožava profesionalce u policiji.”
Hoće li međunarodna zajednica riješiti krizu?
Na pitanje da li će se, nakon svih dešavanja, međunarodna zajednica ipak morati aktivnije uključiti u rješavanje političke krize u BiH, Aggeler je bio jasan:
“Nadam se da ne. Ne mislim da je to uloga međunarodne zajednice da rješava ove unutrašnje probleme. To je odgovornost političkih lidera da se okupe i sami riješe ove stvari. Ovo su izabrani predstavnici naroda.”
Dodao je da OSCE podržava sve one koji rade u pravcu jačanja institucija i djelotvornijeg sistema, posebno u policiji i drugim ključnim oblastima:
“Građani žele da njihovi lideri sarađuju, a ne da produbljuju etnonacionalističke podjele. Vidim to svaki put kad izađem iz velikih gradova – ljudi žele saradnju, žele stabilnost i normalan život.”
Aggeler je posebno istakao pozitivan primjer saradnje lokalnih lidera u manjim sredinama.
“Jutros sam bio u posjeti s načelnicima tri mala grada, različitih zajednica i porijekla. Oni sarađuju, slave raznolikost i grade zajednički ekonomski prosperitet. Više takvog pristupa trebamo vidjeti i na državnom nivou”, zaključio je šef Misije OSCE-a u BiH, Brian Aggeler.
(24sata.info)