
Sobna temperatura na kojoj je preporučljivo držati majčino mlijeko je 25 stepeni, a osim toga ona može biti između 10 i 30 stepeni. Neonatologinja Jenelle Ferry istakla je da temperatura u vašem domu može varirati ovisno o lokaciji pa je zbog toga bitno paziti kada ostavljate majčino mlijeko.
“Pazite da majčino mlijeko sobne temperature ne držite pored prozora kako zbog sunca temperatura ne bi bila puno veća”, savjetovala je dr. Ferry.
Preporučuje se da majčino mlijeko držite maksimalno četiri sata na temperaturama između 25 i 30 stepeni, a ukoliko je sobna temperatura niža, a mlijeko u sterilnoj posudi onda i šest do osam sati može također biti sigurno.
“Savjetujem da se majčino mlijeko baci ako je bilo na sobnoj temperaturi više od šest do osam sati i da se zdravim bebama daje samo majčino mlijeko koje je bilo vani četiri do osam sati. To je zato što su prijevremeno rođena djeca izložena većem riziku od infekcije zbog nezrelog imunog sistema”, kazala je dr. Madden.
Također, ukoliko mlijeko miriše ili ima okus kao da je pokvareno potrebno ga je odmah baciti, bez obzira na to koliko je dugo bilo na sobnoj temperaturi.
Dr. Madden pojašnjava šta je potrebno uraditi s majčinim mlijekom sobne temperature koje je ostalo u bočici nakon hranjenja.
“Ostatke mlijeka nikada ne treba davati bebama zbog većeg rizika od razvoja infekcija. Ukoliko je preostalo mlijeko bilo na sobnoj temperaturi duže od jednog do dva sata potrebno ga je baciti”, tvrdi ona.
(24sata.info)