Dekarbonizacija je jasno postavljena kao obaveza koju su sve zemlje regiona već preuzele, saopštio je izvršni rukovodilac Direkcije za razvoj i investicije Elektroprivrede (EPCG) Ivan Mrvaljević, i dodao da će za pravednu tranziciju do 2030. biti potrebno 30 mlrd eura

– Svi smo potpisnici tih obaveza. Zato se nameće potreba da otvorimo jasan i sveobuhvatan dijalog sa Evropskom komisijom (EU), jer bez institucionalne podrške, tranzicija neće biti ni pravedna, ni izvodljiva – istakao je Mrvaljević.

On je na panelu u okviru energetske konferencije Energetika 2025, koja se održava na Zlatiboru, kazao da region trenutno ne raspolaže fondovima koji bi obezbijedili pravednu tranziciju.

– Procjenjujemo da će regionu do 2030. godine biti potrebno oko 30 mlrd EUR za ispunjenje svih ciljeva, a to otvara ključno pitanje, ko će to finansirati – pitao je Mrvaljević.

On je pozvao na zajednički i realističan pristup.

– Ulazak u ETS sistem je neminovnost. Ono što je sada najvažnije jeste da svi razumijemo dubinu izazova i da se region pripremi na vrijeme, kako bi 2030. dočekali spremni – naveo je Mrvaljević.

Mrvaljević se osvrnuo na aktuelne izazove u procesu pristupanja regiona sistemu EU ETS, sa posebnim osvrtom na poziciju Crne Gore, prenosi Ekapija.

– Ova godina je, bez dileme, označila novo poglavlje u pogledu dekarbonizacije i regionalne integracije. Ključno pitanje više nije da li, već kako i kada. Mi definitivno ne možemo biti ni potpuno izuzeti, ni potpuno van sistema – poručio je Mrvaljević.

On je istakao da Crna Gora već preduzima konkretne korake ka povezivanju sa tržištem Italije, kroz proces takozvanog market coupling-a, koji podrazumijeva usklađivanje regulatornih i tehničkih mehanizama.

Mrvaljević je naveo da je, prema trenutnim informacijama, prvi slobodan termin za uspostavljanje tehničkog povezivanja tek krajem naredne ili početkom 2027. godine.

“Slične izazove imaju i druge zemlje regiona – poput Sjeverne Makedonije koja planira spajanje sa Grčkom. Dakle, tehnički i fizički, značajne promjene ne mogu se desiti preko noći”, objasnio je Mrvaljević.

Mrvaljević je ukazao na važnost uvođenja zaštitnih mehanizama prema trećim stranama.

“Ako bi Crna Gora bila izuzeta, a Srbija ne – naši trgovci bi pri kupovini električne energije iz Srbije morali da plaćaju dodatne takse. To bi značajno narušilo konkurentnost našeg tržišta”, poručio je Mrvaljević.

Energetska konferencija na Zlatiboru okupila je predstavnike elektroprivreda, energetskih regulatora i međunarodnih institucija iz cijelog regiona, koji će tokom niza panela razmatrati ključne izazove energetske tranzicije i klimatske politike u kontekstu evropskih integracija..

(24sata.info)