Prvostepeno osuđeni predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pristao je na sudski proces koji se vodio protiv njega, branio se i dolazio na ročišta. Kada presude nije bila po njegovoj volji, odlučio je da neustavno kroz NSRS pokrene udar na pravosudne institucije Bosne i Hercegovine što ga već vodi ka novom sudskom procesu, prije ili kasnije.

U isto vrijeme vodili su se procesi protiv njegovih političkih uzora, Marine Le Pen u Francuskoj i Janeza Janše u Sloveniji.

Le Pen je osuđena, a Janša oslobođen. Oboje su demokratski, poput Dodika, dolazili na suđenja i prihvatili presude takve kakve jesu, za razliku od Dodika koji se poput malog djeteta naljutio jer ishod nije bio po njegovoj volji. Danas Dodik osuđuje sud u Parizu jer je osudio Le Pen, a slavi Janšinu oslobađajuću presudu. U oba slučaja ih poistovjećuje sa svojim, iako on bježi od bh. pravosuđa. Ako se ugleda na Janšu i Le Pen onda bi trebao pratiti i njihov institucionalni put u procesu, do samog kraja.

“Marin Le Pen je osuđena jer je prijetnja sistemu koji ne zna da gubi. Kao i u mom slučaju, presuda nije donesena zbog zakona – već zbog politike”, izjavio je Dodik.

“Janša je političar koji je interese naroda stavio iznad interesa birokratije i zato je trebalo da bude uklonjen – jer nisu mogli da ga pobijede … Na njegovom primjeru vidimo koliko je važno istrajati, vjerovati u istinu i ne odustajati pred montažama i hajkama.”, poručio je Dodik.

Ako svoj slučaj poistovjećuje sa onim u Francuskoj i Sloveniji, tvrdeći da se radi o političkom progonu, onda sam sebi treba postaviti pitanje zašto to ne ispoštuje do kraja pa poput Le Pen ne prihvati presudu takva kakva jeste, a što bi sigurno uradio i Janša da je osuđen. Niko od njih, vjerovatno, se ne bi skrivao i bježao.

Dodikova odbrana već je uložila žalbu Sudu BiH na prvostepenu presudu iako je Dodik najavljivao da to neće činiti jer “ne priznaje Sud BiH”. Dodikovi advokati žalbu nisu niti mogli niti smjeli podnijeti bez Dodikove saglanosti pa je priča da “to oni rade zbog svoje biografije” potpuno isprazna.

Dodik je osuđen na godinu zatvora u koji neće ići jer ima pravo da otplati do 12 mjeseci zatvorske kazne, no njemu najviše smeta zabrana političkog djelovanja u trajanju od šest godina. No i to je sve “u zraku” s obzirom da predstoji drugostepena presuda koja može Dodiku potvrditi prvostepenu, ali tu su i opcije smanjenja ili povećanja kazne.

I dok se čeka drugostepena, tužitelji se bave Dodikovim napadom na ustavno-pravni poredak BiH i sumnjivim načinom kupovinom vile u Beogradu.

(24sata.info)