Senaid Zajimović - Avaz

Svečano otvaranje manifestacije “Dani vakufa 2025” ove godine započet će 25. aprila u Mostaru.

Kako je najavljeno iz Vakufske direkcije Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, dan kasnije, 26. aprila, Opijačeva tekija u Mostaru će, nakon 125 godina, ponovo otvoriti svoja vrata svim vjernicima, Mostarcima, građanima BiH i putnicima namjernicima.

Istog dana, Hadži-Balina džamija u mostarskom naselju Brankovac, također će biti otvorena te će ponovo služiti vjerskim obredima, kao što je to bio slučaj stotinama godina, piše Avaz.

Višeslojan utjecaj

Senaid Zajimović, direktor Vakufske direkcije, u intervjuu za “Dnevni avaz” ističe da je u posljednjih 15 godina realiziran veliki broj vakufskih projekata, naglašavajući da je gotovo nemoguće pronaći grad u BiH u kojem nije ostvaren barem jedan vjerski, obrazovni, ekonomski ili socijalni projekt.

– Vakufski projekti nisu samo ulaganja u objekte i infrastrukturu, oni su ulaganje u ljude, Zajednicu i društvo u cjelini. Njihov utjecaj je višeslojan i prisutan u različitim sferama društvenog života, od vjerskog i obrazovnog razvoja, preko ekonomskog osnaživanja, do socijalne podrške najugroženijima – ističe Zajimović.

Dodaje da su vakufi odigrali ključnu ulogu u obnovi vjerskog života u Bosni i Hercegovini, pri čemu je posebno važna institucionalna podrška viših organa Islamske zajednice. Govoreći o planovima za ovu godinu, Zajimović navodi da je u planu niz važnih projekata, kako u oblasti obnove, tako i u izgradnji novih objekata. Između ostalih, planiran je početak obnove sahat-kule u Banjoj Luci, temeljna restauracija Ali-pašine džamije u Sarajevu, kao i ponovna izgradnja Galčića mesdžida u Mostaru.

– Nastavit ćemo kontinuitet realizacije projekata, odnosno svake godine započeti nove, a prethodno započete privesti kraju, čime osiguravamo stalni razvoj, ne samo infrastrukturni, već i duhovni, kulturni i društveni – govori nam Zajimović.

Zajimović kaže da su znatna sredstva uložena u izgradnju i modernizaciju vakufskih ekonomskih i društvenih centara, stambeno-poslovnih objekata i drugih infrastrukturnih projekata.

Značajan priliv

– Ovi projekti su osigurali dugoročnu finansijsku stabilnost pojedinih medžlisa, otvorili nova radna mjesta i značajno doprinijeli lokalnoj ekonomiji. Pored direktne finansijske koristi, omogućili su angažman velikog broja domaćih firmi i radnika, doprinoseći ekonomskom rastu i stabilnosti brojnih porodica. Kroz njihovu realizaciju ostvaren je i značajan priliv poreznih sredstava u budžet države, čime su vakufi indirektno osnažili širi ekonomski sistem – pojašnjava on.

Kao značajan infrastrukturni iskorak navodi i izgradnju nove Upravne zgrade Rijaseta Islamske zajednice u Sarajevu, koja, kako kaže, simbolizira institucionalnu snagu i organizacijski napredak Zajednice.

– Poseban akcent uvijek stavljamo na obrazovanje. Izgradnja Studentskog centra Islamske zajednice u Sarajevu omogućila je mladima iz svih krajeva BiH pristojan smještaj i podršku tokom studija. To je bio strateški projekt koji gradi temelje budućnosti – kazuje Zajimović.

Neophodna digitalizacija

Jedan od ključnih projekata u proteklom periodu je i uspostava Jedinstvenog registra vakufske imovine i digitalizacija arhivske građe. Time su, kaže, sistemski zaštitili vakufsku imovinu, osigurali njenu pravnu sigurnost i stvorili efikasan alat za upravljanje.

– Svi ovi projekti su važni jer doprinose očuvanju vjerskog identiteta, obrazovanju, ekonomskom osnaživanju Islamske zajednice i podršci najugroženijima. Zahvaljujem i svim muftijstvima, medžlisima, partnerima i donatorima, bez čije podrške ništa od ovoga ne bi bilo moguće. Njihova realizacija dokaz je da vakufi nisu samo historijsko naslijeđe, već temelj savremenog razvoja zajednice i društva u cjelini – poručuje Zajimović uoči početka manifestacije, koja traje do 7. maja.

(24sata.info)