Kako raste interes o vezi zdravlja crijeva i mentalnog zdravlja, istraživači su otkrili da bi probiotici mogli biti sljedeći revolucionarni dodatak u borbi protiv negativnih emocija i stresa.

Nova studija objavljena u časopisu Mental Health Research otkrila je da su dnevni dodaci probiotika povezani sa značajno smanjenom anksioznošću, stresom i umorom kod zdravih odraslih osoba.

Učesnici studije su svakodnevno prijavljivali svoje raspoloženje i primijetili su poboljšanje raspoloženja nakon dvije sedmice uzimanja probiotika.

Probiotici su dobre bakterije u vašim crijevima, koje se nalaze u fermentiranoj hrani poput jogurta. Da bi vaša crijeva bila zdrava , te bakterije se moraju hraniti i održavati – u čemu vam mogu pomoći hrana i suplementi bogati probioticima.

Za studiju, učesnici su podijeljeni u dvije grupe, pri čemu je jedna grupa uzimala probiotik koji sadrži devet bakterijskih sojeva tokom 28 dana, a druga je dobila placebo. Ispitanici su zatim ispunjavali psihološke upitnike, dnevni izvještaj o raspoloženju i kompjuterske zadatke testirajući kako obrađuju svoje emocije, prenosi Klix.

Nakon što su dosegli dvosedmičnu granicu, istraživači su primijetili da se negativno raspoloženje grupe probiotika značajno smanjilo, dok nije bilo utjecaja na pozitivno raspoloženje.

“Zapanjujuće je da smo jednostavnim pitanjem učesnika kako se osjećaju svaki dan mogli otkriti korisne efekte probiotika na raspoloženje”, rekla je koautorica studije Laura Steenbergen.

Sve je više dokaza da zdravlje crijeva utiče na vaše mentalno zdravlje .

“Veza crijeva i mozga pruža različite puteve kroz koje bakterije u crijevima mogu utjecati na to kako se osjećamo i ponašamo, uključujući preko vagusnog živca, imunološkog sistema i hormona”, rekla je koautorica studije Katerina Johnson. To znači da naša crijeva direktno komuniciraju s našim mozgom, utičući na naše mentalno zdravlje.

Upala u crijevima također može dovesti do poremećaja raspoloženja, pokazuju studije, uključujući probleme mentalnog zdravlja koji se odnose na anksioznost.

U ovoj novoj studiji, istraživači su otkrili da grupa koja je uzimala probiotike nije imala samo ukupno smanjenje negativnih emocija, već i niže osjećaje anksioznosti, stresa, brige i razmišljanja.

“Možda bi se u budućnosti probiotici mogli ciljano koristiti kao rana intervencija kako bi se smanjile šanse da negativni osjećaji napreduju do stanja mentalnog zdravlja kao što je depresija, iako bi bilo potrebno više istraživanja da se to potvrdi”, kaže Steenbergen.

Istraživači su također primijetili da su oni koji su imali najveći učinak od probiotika na njihovo raspoloženje bili oni koji su se sami opisali kao osobe koje izbjegavaju rizik.

(24sata.info)