
Litavski regulatori kaznili su Revolut kaznom od 3,5 miliona eura zbog propusta u procesima pranja novca, što je najveća finansijska kazna britanskom fintechu.
Banka Litve – koja regulira Revolutove operacije u Evropi zajedno s Evropskom centralnombankom – u utorak je rekla da je kaznila fintech nakon što je identificirala “kršenja i nedostatke u praćenju poslovnih odnosa i [transakcija]”.
To je “dovelo do toga da banka nije uvijek ispravno identificirala sumnjive monetarne operacije ili transakcije koje su izvršili klijenti”, rekao je nadzorni pas.
Banka Litve je 2022. kaznila Revolut sa 70.000 eura jer nije podnio svoja finansijski izvještaji na vrijeme.
Brzorastući fintech, koji je posljednji put procijenjen na 45 milijardi dolara, privukao je pozornost zbog robusnosti svojih kontrola. Revolut je 2021. od vlasti u Litvi dobio punu evropsku bankarsku licencu, što mu je omogućilo da radi kao banka u cijeloj regiji.
No njegov zahtjev za bankarsku licencu kod regulatora Ujedinjenog Kraljevstva bio je u zastoju više od tri godine nakon što je naišao na niz problema, uključujući upozorenje revizora BDO 2023. da dizajn njegovog IT sustava znači da postoji rizik da je većina njegovih prihoda u 2021. bila “materijalno pogrešno iskazana”.
Revolut je rekao da je predan najvišim standardima regulatorne usklađenosti i da je surađivao s Bankom Litve u poduzimanju hitnih radnji za rješavanje proceduralnih nedostataka, prenosi SEEbiz.
“Nastavljamo ulagati kako bismo osigurali najbolje kontrole u klasi u borbi protiv finansijskog kriminala”, rekao je Revolut.
Osoba bliska Revolutu, koji je najvrijedniji evropski start-up, rekla je da centralna banka nije identificirala potvrđene slučajeve pranja novca i da su njezini nalazi bili usmjereni na poboljšanja postojećih kontrola.
Dodali su da kazna predstavlja manje od 0,5 posto prihoda firme u 2023., daleko ispod maksimalne potencijalne kazne od 10 posto za kršenje litavskih zakona protiv pranja novca.
Centralna banka priopćila je da je Revolutova evropska banka “priznala utvrđena kršenja i nedostatke, poduzela mjere na vlastitu inicijativu kako bi ih uklonila te pripremila i dogovorila plan za uklanjanje kršenja i nedostataka”.
Revolut je u julu prošle godine dobio licencu za bankarstvo u Velikoj Britaniji s ograničenjima. Očekuje se da će izaći iz takozvane faze mobilizacije, što će joj omogućiti da dovrši postavljanje svojih procesa prije pokretanja kao potpuno razvijena banka na svom domaćem tržištu kasnije ove godine.
Digitalne banke privukle su pažnju posljednjih godina jer su regulatori izrazili zabrinutost da njihove interne kontrole nisu pratile njihov brzi rast. Uprava za finansijsko ponašanje Ujedinjenog Kraljevstva upozorila je 2022. da je porast broja prijava Nacionalnoj agenciji za borbu protiv kriminala izazvao “zabrinutost oko primjerenosti čekova [neobanaka] prilikom preuzimanja novih klijenata”.
FCA je prošle godine kaznila banku Starling s 29 miliona funti nakon što je banku protivnicu optužila za “šokantno slabu” kontrolu finansijskog kriminala.
(24sata.info)