
Rusko tržište s gotovo 150 miliona stanovnika veliki je mamac za strane kompanije, rekao je za novinsku agenciju dpa ekonomist austrijskog instituta WIIW Vasily Astrov, upozorivši da je samo njih 12 posto definitivno okrenulo leđa Rusiji zbog rata u Ukrajini i zapadnih sankcija.
“Srednje velika poduzeća većinom su ostala, ali nisu to oglašava na velika zvona”, kazao je za dpa.
Nakon ulaska ruskih vojnika u Ukrajinu brojne zapadne kompanije objavile su planove o povlačenju s ruskog tržišta, ali dvije godine od početka rata otišlo ih je samo 9,5 posto, a još 32,2 posto ograničilo je obim poslovanja, naveo je Astrov u izvješću objavljenom u maju prošle godine.
“Egzodus stranog kapitala zamjetno je usporio s vremenom, u velikoj mjeri zbog sve izraženijih regulatornih prepreka”, napisao je Astrov u maju prošle godine.
Rusija je do sada uspijevala ograničiti štetu koju su joj trebale nanijeti zapadne sankcije i uspjela je zadržati trend rasta, ali i nadoknaditi uvoz zapadnih proizvoda “dvojne namjene”, prema rezultatima tog istraživanja.
EU je, podsjeća Hina, zabranio izvoz proizvoda poput elektronike, strojeva za proizvodnju čipova i dijelova za komunikacijske satelite kako bi ograničila ruske vojne kapacitete i tehnološki napredak.
U 2023. godini Rusija je uspjela više nego nadomjestiti uvoz iz EU proizvodima iz drugih zemalja. Među glavnim nabavljačima autori izvještaja, uključujući Astrova, navode Kinu i Tursku.
“Globalna zelena tranzicija loša je vijest za Rusiju”, istaknuo je Astrov za dpa, ukazujući na veliku rusku ovisnost o prihodu od izvoza nafte i plina.
Teret je, po njegovim riječima, i masovni odlazak kvalificirane radne snage, a osobito u informatičkom sektoru, prenose Financije hr.
Iz Rusije je od početka rata prema nekim procjenama otišao otprilike milion stručnjaka, strahujući od represije i vojnog novačenja, i iako su se neki vratili, još ih nedostaju stotine hiljada.
(24sata.info)