Pixabay/Ilustracija

Evropska unija razmatra uvođenje novog sistema koji bi značajno promijenio način kažnjavanja proizvođača automobila koji ne ispunjavaju stroge ekološke standarde.

Prema novom predlogu, kompanije bi mogle da izbjegnu plaćanje ogromnih kazni koje trenutno dostižu i preko milijardu evra godišnje, čak i ako ne ispune zadate ciljeve smanjenja emisija štetnih gasova.

Proizvođači automobila koji ne uspiju da dostignu postavljene ekološke standarde mogli bi da dobiju dodatno vrijeme da isprave svoje rezultate, umjesto da odmah plaćaju kazne. Ovaj pristup već se primjenjuje kod proizvođača teških vozila, poput kamiona i autobusa, a sada bi mogao da se proširi i na proizvođače putničkih automobila.

Trenutno, automobilske kompanije koje ne uspjevaju da smanje emisije svojih vozila imaju dvije opcije – ili da plate visoke kazne ili da kupe tzv. emisione jedinice od proizvođača koji premašuju ekološke standarde. Emisione jedinice funkcionišu kao svojevrsni ekološki krediti koje “čistiji” proizvođači mogu da prodaju onima koji ne dostižu zadate ciljeve.

Ekološka transformacija automobilske industrije

Novi prijedlog EU predviđa da proizvođači mogu da “odlože” plaćanje kazne ako dokažu da imaju dovoljan broj električnih automobila u ponudi i ozbiljne planove za elektrifikaciju svoje proizvodne linije. To praktično znači da ako kompanija ne ispuni ciljeve u 2025. godini, imaće mogućnost da to nadoknadi boljim rezultatima u 2026. ili 2027. godini.

Međutim, stručnjaci upozoravaju da bi ova promjena mogla dovesti do neželjenog efekta – proizvodnje električnih automobila koje tržište nije spremno da prihvati. Proizvođači bi mogli da proizvode električne modele samo da bi izbjegli kazne, bez obzira na stvarnu potražnju kupaca.

Izazovi i mogućnosti za industriju

Prema pisanju Blumberga, ova promjena dolazi u trenutku kada mnogi proizvođači automobila već plaćaju značajne kazne zbog neispunjavanja strogih standarda emisija izduvnih gasova. Problem je posebno izražen kod kompanija koje i dalje prodaju veliki broj vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorjevanjem, a mali broj električnih automobila.

Nova regulativa bi mogla da pruži prijeko potrebnu fleksibilnost automobilskoj industriji u periodu tranzicije ka električnoj mobilnosti.

Ipak, ostaje pitanje da li će ovo usporiti napredak ka smanjenju emisija štetnih gasova u saobraćaju ili će zapravo pomoći proizvođačima da na održiviji način izvedu prelazak na čistiju tehnologiju, prenosi Telegraf.rs.

(24sata.info)