Epidemiolog i profesor Sanjin Musa nedavno je objavio knjigu pod nazivom “Paralelno putovanje: Američki kulturni transfer”.

Knjiga je putopisno-esejistička proza, koju je autor zapisivao za vrijeme studijskih boravaka u Sjedinjenim Američkim Državama.

“Fogarty i Fulbright stipendije pružaju jedinstvenu priliku za edukaciju i saradnju s istaknutim profesorima na vrhunskim američkim univerzitetima. Osim toga, studijski boravak pruža čovjeku jedinstvenu priliku da se odvoji na trenutak od vlastite svakodnevnice, za refleksiju, čitanje, putovanja i nove sadržaje”, rekao je za Fenu prof. dr. Musa.

Kako je kazao, sve misli i zaključci u toj knjizi proistječu iz neposrednih dojmova i informacija s putovanja ili boravka u pojedinim mjestima Sjedinjenih Američkih Država, od megalopolisa na istočnoj i zapadnoj obali, gradića s francuskim imenima koji se neobično izgovaraju duž Srednjeg zapada i mjesta na juga pod značajnim utjecajem latinoameričke kulture.

“U tri godine pandemije COVID-19 svijet je bio zatečen devastirajućim utjecajem koje je imala po zdravlje ljudi i funkcionisanje društva u cjelini. Kako bi se barem privremeno spriječio prijenos infekcije, poduzimane su kontrolne mjere povezane s putovanjima. Svi su se poželjeli ponovno putovati”, rekao je.

Stoga su njemu putovanja bila prilika da posjeti nove i značajne lokacije u SAD-u.

“Meni su ova putovanja bila prilika za posjetiti nove krajeve i neka ključna mjesta kulture u Americi kao što su muzeji Metropolitan, MoMA, Guggenheim, zatim predstave na Broadwayu, studije u Hollywoodu, izvrsne koncerte i nastupe. Kako je ova velika, američka, kultura imala značajan utjecaj na kulturu svijeta i diktirala njegove trendove, ova knjiga je ujedno i kratka povijest, prije svega 20. vijeka i prikaz njene dominacije. Dijelovi teksta bave se i promišljanjem i tumačenjem određenih problema i pojava od općeg društvenog i kulturnog značaja, temama iz oblasti savremene umjetnosti, književnosti, arhitekture, američke historije, nauke i obrazovanja”, naglasio je Musa.

Autor ističe da je tekst napisan da bi bio zanimljiv i edukativan za čitatelja, poticajan za daljne upoznavanje američke kulture i kultura uopće, kao i motivacija za kontinuiranim vlastitim usavršavanjem i napredovanjem.

Kako je u recenziji knjige napisao profesor doktor Edin Pobrić, specifičnost i “težina” putopisa uopšte jeste u tome što se sudara sa žanrom eseja i u tom se “sudaru” i ogledaju umijeća onoga koji piše.

“Posebna vrijednost tog teksta jeste što je u duhu vremena, u duhu novih medija koji svojim kratkim i brzo prenesenim sadržajem nude osnovne informacije čitateljima i na taj način osiguravaju aktuelnost”, napisao je Pobrić.

Sanjin Musa je doktor medicine, epidemiolog, profesor, znanstvenik i pisac. Svoje publicističke radove objavljivao je u stručnim časopisima. Njegovu knjigu “Paralelno putovanje: Američki kulturni transfer” čitatelji mogu potražiti u bosanskohercegovačkim bibliotekama i knjižarama. Nedavno štampana u izdanju Dobre knjige Sarajevo ta knjiga će biti prezentirana 12. marta u Biblioteci Sarajeva s početkom u 19 sati.

(24sata.info)