Čak 285 kontrolnih tornjeva, od ukupno 313, od siječnja 2025. posluje unatoč tome što su kadrovski potkapacitirani. Osobito šokira spoznaja da je u njih 75, nedostaje najmanje četvrtina strogo propisane stručne radne snage.
U tom kontekstu, tvrde američki sindikalci, ne treba pretjerano čuditi niti informacija da posljednjih godina sve češće dolazi do jezivih bliskih susreta zrakoplova, a da su tragični ishodi u nekoliko prilika bili izbjegnuti “za dlaku”.
Potaknuti nesrećom na Potomacu, kao i dojavama bijesnih članova sindikata američkih kontrolora leta o javno dostupnim tragovima izbjegnutih bliskih susreta, reporteri NYT-a ovoga su se tjedna bacili u analizu izvješća FAA-a, te su zaključili kako je u posljednje tri godine, upravo na washingtonskoj luci Ronald Reagan, zabilježeno najmanje deset situacija “opasnog približavanja zrakoplova”.
Posljednji incidenti dogodili su se u travnju i svibnju 2024. Prvi se odnosio na let Southwest Airlinesa, čiji je pilot iz kontrolnog tornja dobio uputu da prijeđe pistu na kojoj je zrakoplov JetBlue Airwaysa upravo polijetao; također prema uputi istog kontrolnog tornja. Tragedija je izbjegnuta za dlaku, nakon što je jedan od kontrolora leta uočio da je došlo do “šuma u komunikacijskom kanalu” te je pravovremeno uskliknuo “STOP”. Prema preliminarnom izvješću spomenute uprave na koju se pozvao NYT, avion kompanije JetBlue zaustavio se samo 95 metra od drugoga zrakoplova. Kasnija istraga kao objašnjenje uspješno izbjegnutog sudara navela je propust koordinacije odobrenja koje su vozilima istovremeno dala dvojica kontrolora leta, prenosi N1.
Već sljedećeg mjeseca dogodio se još bliži susret, kada je zrakoplov American Airlinesa dobio zeleno svjetlo za polijetanje u onome trenutku kada je nečiji privatni avion slijetao na pistu. Udaljenost između aviona evidentirana je na 490 metara.
Oba slučaja u javno dostupnoj bazi podataka evidentirani su kao “runway incursion”, tj. upadi na pistu.
Iako su postajali sve učestaliji, federalna uprava niti jedan incident nije klasificirala kao “dovoljno ozbiljan” da zaslužuje pomniju analizu ili inspekciju.
NYT, u tom kontekstu, podsjeća i na svoj istraživački serijal iz 2023. kojim se razotkrilo da se komercijalni zrakoplovi u prosjeku opasno približe jedan drugome više puta tjedno, osobito u blizini velikih zračnih luka. Izvješće za fiskalnu godinu, završeno u rujnu 2023., zaključuje kako je zabilježeno 503 “ozbiljnih” propusta u kontroli zračnog prometa koje je i federalna uprava kategorizirala kao “zabrinjavajuće”, što je porast od jezivih 65 posto u odnosu na prethodnu godinu.
Nedostatak stručnog kadra osobito je izražen u regiji New Yorka, gdje se nalazi nekoliko najprometnijih zračnih luka u SAD-u; Newark, J.F.K. i LaGuardia. Prošle je godine u toj “zoni” sletjelo više od 1,2 milijuna aviona, a sindikati tvrde da tamošnji kontrolni tornjevi rade s kadrovskim manjkom od čak 40 posto.
(24sata.info)