Procjena vrijednosti TikToka je složen zadatak. Uzimajući u obzir te komplikacije, Forbes je razgovarao sa najmanje devet stručnjaka i iznio nekoliko različitih scenarija.

Vrhovni sud bi mogao donijeti odluku o mogućoj zabrani TikToka u SAD-u već danas, nakon što su sudije prošlog petka nagovijestile da će vjerovatno potvrditi relevantni savezni zakon. Zabrana bi stupila na snagu 19. januara, dan prije inauguracije predsjednika Trumpa. Osim ako predsjednik Biden ne produži rok ili Kongres ne usvoji novi zakon predstavljen u ponedjeljak. On bi kineskoj matičnoj kompaniji ByteDance dao dodatnih 270 dana za prodaju.

Alternativno, ByteDance bi mogao prodati američku verziju platforme američkim vlasnicima. Iako je ByteDance naglasio da ne planira prodaju TikToka, milijarderi – uključujući Frank McCourt – pokazali su interesovanje za kupovinu. Posebno je kineska vlada, prema izvještaju Blumberga, navodno razmatrala Elon Musk kao potencijalnog kupca za TikTok, koji te glasine nazvao „čistom fikcijom.”

Sa ili bez algoritma

Ključno pitanje: Koliko bi TikTok koštao? McCourt, bivši vlasnik L.A. Dodgers, koji predvodi grupu koja se preko svog projekta Liberty takmiči za TikTok, procjenjuje da je američki biznis TikToka vrijedan 20 milijardi dolara. To je procjena bez njegovog moćnog „algoritma za predloge”, koja predlaže nove video-snimke, a koje McCourt ne želi i koju ByteDance vjerovatno nikada neće prodati.

Uz algoritam, analitičar Wedbush Dan Ives smatra da bi vrijednost od 300 milijardi dolara mogla biti „konzervativna.” Većina stručnjaka procjenjuje vrijednost negdje između ove dvije cifre.

TikTok s Kajmanskih ostrva

Procjena vrijednosti TikToka je posebno teška. Osim pitanja algoritma, treba uzeti u obzir i činjenicu da je TikTok trenutno dio privatne kompanije sa sjedištem u Kini. Dodatno, TikTok je tehnički podružnica kompanija registrovanih na finansijski netransparentnim Kajmanskim ostrvima, što gotovo onemogućava spoljnim posmatračima da tačno utvrde koliki prihod, a kamoli profit, TikTok ostvaruje u SAD-u. Kineska vlada takođe posjeduje mali, ali veoma uticajan udio u jednom od drugih poslova ByteDance. Kina je više puta tvrdila da je njen uticaj ograničen na operacije izvan SAD-a, ali kineska vlada bi morala odobriti svaku prodaju.

Prinudna prodaja tokom privremene zabrane također bi mogla uticati na cijenu koju bi neko bio spreman da plati za TikTok. Pravni savjetnici TikToka i ByeDance naveli su u sudskim dokumentima da bi jednomjesečno gašenje moglo dovesti do pada globalnog prihoda od oglasa TikToka 29% na godišnjem nivou.

Takođe, postoje potencijalni troškovi povezani s prodajom. „TikTok bi morao da stvori mnogo nove infrastrukture koju bi izgubio od matične kompanije u slučaju izdvajanja“, kaže analitičar Gil Luria iz kompanije D.A. Davidson. „Cijena bi bila ograničena i ubrzanim procesom prodaje i potrebom za kupovinom cjelokupne franšize, za razliku od inicijalne javne ponude (IPO), što značajno smanjuje broj potencijalnih kupaca“.
Evo četiri potencijalna načina za procjenu vrijednosti TikToka:

Ponuda Frenka McCourta od 20 milijardi dolara

Grupa investitora predvođena Francom McCourtom, milijarderom u oblasti nekretnina i bivšim vlasnikom L.A. Dodžersa, smatra da bi mogla da kupi TikTok bez algoritma za 20 milijardi dolara. To je otprilike jednako vrijednosti konkurentskog Snepčeta (Snapchat). Mekort nije odgovorio na zahtjev za komentar, ali analitičar Benchmark Mark Zgutowicz navodi da bi ta procjena mogla biti zasnovana na broju korisnika. Dvadeset milijardi dolara iznosi približno 120 dolara po svakom od 170 miliona američkih korisnika TikToka. To je u okviru odnosa vrijednosti po korisniku za Snapchatu i Metu.

McCourt i Project Liberty, neprofitna organizacija koju je osnovao 2021. radi razvoja „nove internet infrastrukture“, iznijeli su ovu ponudu u partnerstvu sa investicionom bankom Guggenheim Securities, advokatskom firmom Kirkland & Ellis i konzorcijumom drugih investitora, uključujući Kevin O’Leary iz emisije Shark Tank. ByteDance koji stalno ponavlja da TikTok nije na prodaju, nije javno priznao ovu ponudu.

Tržišna magija multiplikatora

Jedan od uobičajenih načina za procjenu vrijednosti tehnoloških kompanija poput TikToka jeste višestruka vrijednost u odnosu na prihod. TikTok generiše prihod od oglasa, striming videa i e-trgovine. U Singapuru, gdje su dostupni pouzdani podaci, posljednje dvije kategorije činile su 83% prihoda u 2023. godini. Iako TikTok objavljuje podatke o prihodima svojih podružnica van Kine (oko 13 milijardi dolara u 2023), ne otkriva prihode iz SAD-a. Prema Financial Times-u, prihodi Tiktoka u SAD-u 2023. bili su oko 16 milijardi dolara. Dok su podaci za prvu polovinu 2024. pokazali rast od najmanje 40%. To ukazuje na procjenu od oko 22 milijarde dolara prihoda u SAD-u u 2024.

Analitičari Zgutovic i Džil Luria preporučuju vrijednost preduzeća u odnosu na prihod od šest puta, što je između odnosa za Snap (3,5x) i Metu (8x), prenosi Bankar me. Primjena ovog multiplikatora na procjenu od 22 milijarde dolara prihoda daje okvirnu vrijednost od 132 milijarde dolara, uključujući algoritam TikToka.

Zlatni algoritam vrijedan 300 milijardi dolara

Algoritam TikToka, zasnovan na mašinskom učenju, izuzetno je efikasan u analizi ponašanja korisnika i personalizovanom preporučivanju sadržaja. Iako je malo vjerovatno da će ByteDance prodati algoritam, analitičari su razmatrali njegovu potencijalnu vrijednost. Prema Denu Ajvsu iz Wedbusha, algoritam je „zlatan“. On procjenjuje da bi TikTok sa algoritmom mogao vrijedjeti 300 milijardi dolara, naglašavajući ogroman potencijal prihoda od oglasa uz 200 miliona veoma angažovanih korisnika u SAD-u.

Osnovna vrijednost bez algoritma

Zgutovic iz Benčmarka procjenjuje da su prihodi Tiktoka u SAD-u manji od onih koje je naveo Financial Times – bliži 13 milijardi dolara. Procjenjuje da je kompanija vrijedna oko 55 milijardi dolara bez algoritma. Ajvs takođe smatra da bi TikTok bez algoritma bio vrijedan između 40 i 50 milijardi dolara, piše biznis.

(24sata.info)