Jakutsk, koji se nalazi u Sibiru, u Rusiji, izgrađen je na vječitom permafrostu, što znači da je tlo stalno zamrznuto. Tokom zime grad dobija manje od četiri sata sunčeve svjetlosti dnevno, što smanjuje vidljivost na manje od pet metara, piše Metro.
Uprkos izuzetno teškim životnim uslovima, dom je za više od 355.000 ljudi, a stanovnici ne samo da preživljavaju, već i napreduju. Evo kako uspjevaju.
Kakvo je vrijeme?
U Jakutsku je izuzetno hladno, sa temperaturama ispod -20°C od novembra do februara, dok je prosječna temperatura u decembru -37°C. Rekordno niska temperatura od -64,4°C zabilježena je u februaru 1891. godine, dok je u januaru 2023. grad doživio najhladniju zimu u posljednje dvije decenije, sa -62,7°C.
Dobra vijest za lokalno stanovništvo je da vrijeme počinje da se popravlja u aprilu, kada temperatura konačno prelazi iznad 0°C. U junu i julu situacija se potpuno mijenja, a ljetnje temperature dostižu i do 40°C.
Topla sezona traje od maja do septembra, dok je januar najhladniji mjesec za posjetu.
Pored smrtonosno niskih temperatura, stanovnici se suočavaju i sa „ledenom maglom“, koja se javlja kada je vazduh toliko hladan da topli vazduh ne može da se podigne.
Kako ljudi podnose takvu hladnoću?
Život u najhladnijem gradu na svijetu je izazov, ali stanovnici su se prilagodili. Nošenje mnogo slojeva odjeće je apsolutno neophodno u Jakutsku. Čak i uz svu ovu zaštitu, savjetuje se izbjegavanje izlazaka u najekstremnijim vremenskim uslovima, a oni koji se usude ne bi trebalo da budu napolju duže od 10 do 20 minuta.
Univerzitet upozorava studente da „nije dobra ideja izlaziti na ulice zimi kada temperature padnu ispod -40°C“, prenosi N1.
(24sata.info)