manager.ba

Vrsta patuljastog majmuna lar gibon porijeklom iz Azije, koja se može kupiti online za oko 1.000 maraka, jedna je od egzotičnih životinja koja je prošle godine bez većih problema uvezena u Bosnu i Hercegovinu.

Ovi mali majmuni ljudima su veoma slični i simpatični, spadaju u ugrožene vrste zbog gubitka šumskih staništa, a poznati su jer lako nauče nositi pelenu, prilično su uredni ali i glasni, a događalo se kako su uz ljude naučili konzumirati cigarete, pa čak i alkohol.

Prema podacima Uprave za neizravne oporezivanje BiH u proteklim godinama uvezeno je više egzotičnih vrsta životinja, među kojima su sigurno najzanimljiviji bengalski i sibirski tigar, zebra i četiri kengura, afrički lav, patagonijska mara (drugo ime je patagonijski pampaski zec), alpake i dvije dvogrbe kamile.

Uvezli smo i tri primjerka najvećeg glodara na svijetu – vodenog praseta, lemure i činčile, velikog stepskog sokola, labudove, mačkasti genet, nekoliko sova, američke rakune, berbersku ovcu i tako dalje.

Većina ovih životinja, barem prema slovu zakona, ne bi se smjele preprodavati i držati kao kućni ljubimci.

“Odlukom o uvjetima i načinu provedbe Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka propisuju se uvjeti pod kojim se obavlja uvoz, izvoz, unos, iznos ili tranzit, trgovina i uzgoj ugroženih i zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta. Dokumentacija koja se prilaže uz carinsku prijavu ovisi isključivo od zahtijevanog carinskog postupka za te životinje“, rekli su u UNO.

Dodali su kako je zakonom zabranjena prodaja egzotičnih životinja i životinja zaštićenih zakonom, kao i držanje životinja koje su zaštićene, divlje i opasne za život kao kućnih ljubimaca.

Međutim, prostom pretragom po online trgovinama, može se vidjeti kako postoji relativno ozbiljna ponuda egzotičnih životinja koje UIO BiH nije uopšte zabilježila, pa se pretpostavlja da su one u zemlju ušle ilegalnim putevima.

Tako se nude razne vrste zmija, udavi i pitoni, lemuri, komodo zmajevi, agame, kameleoni, razne žabe, afrički tvorovi, vijetnamski paličnjak i naravno, tarantule, piše Capital.

(24sata.info)