Ova zabrana, povezana sa zakonom koji zahtijeva da kineska matična kompanija ByteDance proda svoj američki biznis, spriječit će preuzimanje aplikacije i njeno ažuriranje na mobilne uređaje te zabraniti američkim kompanijama da pružaju podršku njenom radu.
Novoizabrani predsjednik Donald Trump, čiji mandat počinje u ponedjeljak, navodno razmatra privremeno obustavljanje provođenja zabrane kako bi omogućio dodatno vrijeme za “političko rješenje”. Međutim, pravne osnove za takav korak ostaju nejasne.
Zakon, potpisan u aprilu prošle godine, zahtijeva od ByteDancea da proda svoje američko poslovanje do 19. januara ili će se suočiti s nacionalnom zabranom. Vrhovni sud SAD-a trenutno razmatra da li će potvrditi ili odgoditi provođenje zakona, ostavljajući budućnost TikToka neizvjesnom, prenosi N1.
Unatoč prijetnji zabrane, izvještaji sugerišu da administracija Joea Bidena nema neposredne planove za intervenciju, dok je Trumpov tranzicijski tim nagovijestio da istražuje moguća rješenja. TikTok je u sudskim dokumentima upozorio da bi zabrana mogla poremetiti globalne usluge aplikacije, budući da se infrastruktura sa sjedištem u SAD-u koristi za podršku njenim operacijama širom svijeta.
Korisnici su izrazili razočarenje na društvenim mrežama, nadajući se da će posljednji trenutak donijeti odgodu zabrane. TikTok je pripremio mjere predostrožnosti, uključujući poruke koje će obavještavati korisnike o zabrani, kao i opcije za preuzimanje ličnih podataka.
Dok Vrhovni sud razmatra slučaj, ByteDance i dalje traži odgodu provođenja zabrane, navodeći moguće kršenje prava na slobodu govora. Pravni zastupnik TikToka nedavno je izjavio sudu da će platforma biti ugašena ako zabrana stupi na snagu, ali da bi se usluga mogla brzo obnoviti ako odluka bude preokrenuta.
Ishod ovog slučaja mogao bi imati značajne posljedice za budućnost aplikacije u SAD-u i njenih 7.000 zaposlenika širom zemlje, javlja Reuters.
(24sata.info)